Paavo Kivine pani kokku raamatu Paul Keresest ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Raamatus meenutatakse Eesti suurmaletajat Paul Kerest ning räägitakse ka sellest, miks mees hoolimata oma oskustest maailmameistritiitlile ei jõudnud.

"Kes eestlastest siis veel on kuulutatud üle maailma aasta inimeseks?" küsis raamatu autor Paavo Kivine "Ringvaates". Maletajate jaoks on järgmine aasta Paul Kerese nimeline.

Maletaja teeb suurkujuks nii see, mida ta spordis saavutas, kui tema isiklik karisma. "Ta oli väljapaistvalt kõige eetilisem maletaja. Vähemalt nõukogude ruumis," ütles raamatu autor. Ei ole ühtki inimest, kes teose valmimise ajal maletajast halba oleks tahtnud rääkida.

Kuigi Kerest peeti maailma parimaks maletajaks, ei saanud ta maailmameistritiitlit endale kordagi. "Me Eestis ju aimasime, miks ta ei saanud maailmameistriks, me aimasime ka neid põhjuseid," ütles Kivine. Raamatu koostamisel tuli välja palju dokumente, mis kahtlusi ka tõestasid ning isegi ületasid.

"Kui vaba Eesti muutus Nõukogude Liidu osaks, siis oli sellega määratud ära ka Kerese edasine saatus," ütles autor. Selgus, et 1944. aastal, kui maletaja proovis perega Eestist lahkuda, varjas ta ka luuregruppide liikmeid ja tegi neile võltsdokumente. "See oli niisugune liin, mis oli hullem kui sakslaste juures ja Soomes käia malet mängimas. Nii et selle liini järgi oleks tema saatus olnud 25+5 või veel midagi hullemat."

Maailma teist maletajat ei oleks saanud aga tappa just enne maailmameistrivõistlusi, kus talle sai võimaluseks olla kõige kõrgem kaotaja ning saavutada teine koht.

Toimetaja: Kertu LoideHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: