Tõnis Kahu "Mustast alpinistist": puänti kui sellist ei ole, on hulk närvilist heitlemist ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Möödunud nädalavahetusel oli eesti kinode vaadatuim film Urmas Eero Liivi müstiline noortedraama "Must alpinist", mida käis vaatamas 12 638 inimest. Eilses saates "OP" lahkas linateost filmikriitik Tõnis Kahu, täispikka intervjuud temaga saate vaadata siit.

Tõnis Kahu:

Filmis räägitakse lugu, mis võtab ootamatu pöörde. Inimesed elavad maailmas lugudepõhiselt, nad tahavad, et lood lõpeksid teatud viisil, kuidas nad plaanisid. See, mis järgneb, on inimeste katse seda lugu uuesti organiseerid või alustrada uut lugu, millest nad aru saaksid. Aga see ei õnnestu. Ja siis algab pigem see, mida võiks nimetada afektiivsuse pillerkaareks.

Sama toimub vaatajaga. Ta vaatab seda filmi nagu lugu, saab hulga afektiivseid detaile, aga ta ei saa enam tervikut. On vaataja otsustada, kas ta tunneb sellest mõnu või ei. Puänti kui sellist ei ole, ta saab hulga närvilist heitlemist.

Sellega, et ta hakkis süžee paanikahoogudeks, võtab autor riski. Sellel on oma põhjus, aga see ei pruugi töötada iga vaataja peal. Ei töötanud ka minu peal.

Autor on enda positsiooni hästi polsterdanud. See on reaalsusest pärit, tema enda lugu, neid asju, mida võib-olla vaataja sooviks, seal lihtsalt ei olnud, järelikult neid ka filmis olla ei saa.

Film algab samamoodi tagasivaatega, nagu "Hukkunud Alpinisti hotell". Võib-olla ei ole see viide juhuslik, kuigi filmide käekiri ei ole võrreldav.

Toimetaja: Mari KartauHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: