Viljandi Kutseõppekeskuses avati Mati Karmini skulptuur ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Vana-Võidu mõisakastellist ümber ehitatud Viljandi Kutseõppekeskuse peahoones avati Mati Karmini mastaapne skulptuur, mis kujutab veeanuma kohale kummarduvaid veiseid. Karmini juhendamisel leidsid peahoones koha ka viis kunagisele põllutöökoolile kuulunud monumentaalkunsti teost.

Kuna seadus kohustab tellima või ostma uutesse avalikus kasutuses olevatesse hoonetesse kunstiteoseid, korraldati riigihankekonkurss, mille võitis skulptor Mati Karmin. Vana-Võidu mõis oli põllutöökooli loomise ajal 1921. aastal moodne ja hästi majandav üksus, näiteks tallidesse pumpas vett tuuleenergial töötav pumbajaam.

Mati Karmini loodud roostetavast metallist monumentaalskulptuurist niriseb vett, mida ammutataksegi vanast pumbajaamast. Nii ühendab kunstnik eesrindliku mõisamajapidamise tänapäevaga.

"Minu selja taga olevad lehm ja pull on väga sümboolne selle kohta, et siin olid ja on olnud lehmalaudad ja täna teeme siin tõsist tehnoloogilist õpet," ütles Viljandi Kutseõppekeskuse direktor Tarmo Loodus

Mõisahäärberist ning tänaseks lammutatud juurdeehitistest koliti uude peahoonesse üle viis monumentaalkunsti teost, neist silmapaistvamad on Elmar Kitse sgrafiito „Kolm neidu" ja Aleksander Suumani ainus metallitehnikas kompositsioon „Poiss vasikaga". Kõigile neile töödele leidis sobiva eksponeerimise koha Mati Karmin.

Kooli direktor Tarmo Loodus leiab, et Viljandi Kutseõpekeskuse uus peahoone Vana-Võidus on suurepärane koht kunsti eksponeerimiseks. "Näeme seda, et siia tulevad erinevad loomeliidud oma töid näitama. See on üks osa kasvatusest. See on üks osa sellest, et ka oskustööline, tööinimene näeb, tunnetab seda, mida on teised inimesed loonud. Nii et kasutame seda kõike täiega."

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: