Mis toimub? Marian Kivila: võib-olla tõesti mõjub iga kultuuriline lisandus väikelinna poolsurnud peatänaval anakronistlikult

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Marian Kivila Autor/allikas: Indrek Aija/FB

Marian Kivila on kunstiteadlane. Võib vist öelda, et ainuke Pärnus tegutsev kunstiteadlane. Ta töötab Pärnu Muuseumis (mitte selles Soosaare omas, aga selles riiklikus). Hiljuti sai ta Pärnu linna kultuuri aastapreemia korraldajate kategoorias näituse "Pärnu pallaslased paguluses: Erich Leps ja Pauline Elfriede Leps-Estam" koostamise ja kujundamise eest. Ja nüüd tuleb välja, et ta asutab mingisugust galeriid Pärnusse Rüütli tänavale majja nr 29.

Marian, mis toimub?

Üsnagi spontaanselt sündinud kunstigalerii sügavama vajaduse üle hakkasin lähemalt juurdlema alles nädal aega tagasi. Täpsemalt sel hetkel, kui remondifaasis galeriisse sadas reklaamifirma esindaja, kellelt sai tellitud kleebised vitriinakendele. Muidugi nii muuseas jõudis tema small talk pika monoloogini, et milleks üldse kunsti vaja on ja et tema ei tea kedagi, kes teaks kedagi, kes seda üleüldse tarbiks või veelm vähem ostaks. Võib-olla tõesti mõjub iga kultuuriline lisandus väikelinna poolsurnud peatänaval anakronistlikult. Ja paljude jaoks võib nii mõjuda kogu kunstisfäär palju laiemas kontekstis.

Sellegipoolest on võtnud uus galerii sihiks eksponeerida ja vahendada kaasaegset kunsti, sealhulgas ka Nõukogude perioodi kunsti ja outsider kunsti; korraldada regulaarselt näituseid, kunstisündmuseid ja toimida loomingulise platvormina mitmesugusteks kunstiprojektideks.

Galerii juurde kuulub ka sammhaaval täienev kunsti- ja disainipood, kus on juba järgmisel nädalal võimalus tutvuda Leonhard Lapini viimaste tõmmistega seeriast "Müüdi sünd". Esindatud on ka Andrus Joonase valitud "Aledoiad" ja Martin Saare hilised teosed.

Tegelikult kasvas uue galerii loomise idee välja ühe kunstniku (Jan Leo Grau. toim) isiklikust vajadusest ateljeepinna järele. Selleks sai ruum, mis oma mõõtemete ja asukohaga andis võimaluse ka palju laiahaardelisemaks tegevuseks. Ka esimene näitus pandi kokku üsnagi sponaantselt pikki kuid eeltööd tegemata.

11. detsembril avataval näitusel "ESIMENE/VIIMANE" eksponeeritakse kuue juhuslikult kokku pandud maalikunstniku esimesi ja viimaseid teoseid, või õigemini ühtesid esimestest ja viimastest (sõltuvalt konkreetsest kunstnikust). Näituse idee on mõtiskleda arengu, taandarengu, protsessi, progressi ning teiste aega ja inimressursi ühendavate võrdeliste ja pöördvõrdeliste seoste üle.

Näitusel osalevad Alina Orav, Liis Koger, Martin Saar, Andrus Joonas, Jan Leo Grau ja Billeneeve.

Et galerii on osa kunstniku ateljeest, on näitus on avatud, siis kui kunstnik-kuraator on kohal (iga päev juhuslikel aegadel). Kes ukse taha jääb, võib helistada numbril 5065354/Jan või 56463946/Marian või leppida oma külastus eelnevalt kokku meiliaadressil avangard.galerii@gmail.com. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: