FilmFly programm viib kokku erainvestorid ja filmitootjad ({{commentsTotal}})

Foto: Andres Teiss

Viimastel aastatel on nii Eesti filmide konkurentsivõime kui ka eelarved tublisti kasvanud ning ainult riigi rahakotist tootmiseks enam ei piisa. Eesti Filmi Instituut algatas uue õppeprogrammi FilmFly, mille eesmärk on suurendada erainvesteeringuid uue meedia ja filminduse valdkonnas.

Kui muljal maailmas on erainvesteeringute kaasamine filmide rahastamisesse tavaline praktika, siis Eesti filmitegijatel ja investoritel napib sellealast kogemust.

"Euroopas on üsna tüüpiline erainvesteeringuid kaasata 5-30 protsenti," selgitas FilmFly projektijuht Erik Ehasoo AK-le. "Inglismaal peab olema vähemalt 50% erainvesteeringutest ja Ameerika Ühendriikides on üldse tavaline, et enamus filme ongi erakapitalil rahastatud."

Eesti film tugineb valdavalt riigi rahastusel ja seetõttu pole produtsendid ka väga palju erainvestorite poole vaadatud. Koolitusprogramm FilmFly toob kokku investorid, kellel puudub kogemus filmi või uue meedia valdkonnas ja produtsendid, kes soovivad oma filmiprojektidesse kaasata rohkem erakapitali.

"Programmi eesmärk pole kindlasti vähendada riigi rahastust ," lisas Ehasoo. "Filmiprojektide eelarved lähevad tänapäeval aina suuremaks ja kui teha suure perspektiiviga filmi, siis see on järjest kallim. Pigem on meie eesmärk rahuldada järjest suuremat eelarvevajadust ja kaasata lisarahastust erakapitalilt."

Põhjamaades on tavapärane, et ka kinod või levitajad investeerivad filmi tootmisesse. Eestis tegi selle otsa lahti Forum Cinemas, kes investeeris filmi "Klassikokkutulek" tootmisesse 50 000 eurot. Investeeringuks andsid kindlust eesti filmide suured publikunumbrid.

"Kui me vaatame kodumaise filmi osakaalu Soomes ja Leedus, siis on see 30 protsenti," ütles Forum Cinemas tegevjuht Kristjan Kongo. "Eestis on see olnud 5%. See aasta on olnud erakordne: "1944", "Supilinna salaselts" - väga korralikud filmid, mis on andnud väga tugevat konkurentsi Hollywoodi filmidele."

Toimetaja: Mari KartauHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: