Eesti-Kõrgõzstani koostööfilm räägib tsirkusest ja rahvussuhetest ({{commentsTotal}})

Foto: kino.ee

Eesti-Kõrgõzstani koostöös valminud uus dokumentaalfilm "Viimane turnee" räägib mitmesaja-aastase traditsiooniga tsirkusedünastia noorimast võsukesest, kes on ühtlasi ka maailma kõige noorem köielkõndija. Viimast turneed on näidatud ja hinnatud juba mitmel festivalil ning Eesti filmipubliku ette jõuab ta kinos Artis.

6-aastane Saifulla on kuulsa Usbeki tsirkusedünastia noorim võsu, kelle karjäärile tõmbab kriipsu peale tema kirgiisist isa, kes leiab, et Usbeki traditsioonilisel tsirkusel ei ole Kõrgõsztanis tulevikku ning poeg võiks valida hoopis taksojuhi ameti, et tagada perekonnale stabiilne sissetulek.

"See on fantaasiamaailm, milles elamine ei ole enam võimalik," rääkis režissöör Tatjana Mühlbeier AK-s. "Varem, nõukogude ajal oli, aga enam mitte, sest tegemist on piirkonnaga, kus valitseb sügav rahvuslik konflikt, mis võib küll aja jooksul veidi pehmeneda, aga ei kao päriselt kunagi. Seetõttu on ka filmi levitamine Kõrgõsztanis väga keeruline."

Tsirkusetrupp otsustab koos Saifullaga võtta ette viimase turnee Eestis.

Filmi režissöör on usbeki päritolu Tatjana Mühlbeier, kes muuhulgas oli ka filmi "Mandariinid" kaasprodutsent. Tema sõnul on filmis näidatud sündmuste taga sügav ja leppimatu rahvuslik konflikt ning sellel teemal filmi tegemine ei olnud kerge.

"Kõrgozstan on minu jaoks liberaalne ja demokraatlik maa ja kui isegi sellisel maal esinevad nii tõsised konfliktid, siis on see väga valus ja julm," lisas Mühlbeier. "On lubamatu, et midagi sellist toimub. Kui miljonilinn põleb ja maa on maha põletatud, siis läheb see südamesse ja ma tunnen neile inimestele väga kaasa."

Toimetaja: Mari KartauHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: