Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kumus avati supersümmeetriline näitus

{{1450189346000 | amCalendar}}
Ryoji Ikeda (1966) supersümmeetria. 2015 Audiovisuaalne installatsioon
Ryoji Ikeda (1966) supersümmeetria. 2015 Audiovisuaalne installatsioon Autor/allikas: Jana Chiellino. Vinyl Factory loal

Alates 11. detsembrist on Kumu kunstimuuseumis avatud unikaalne näitus „Ryoji Ikeda. supersümmeetria“. Rahvusvaheliselt tuntud kunstnikule on see projekt toonud ka [email protected] 2014 Prix Ars Electronica auhinna.

Ryoji Ikeda (snd 1966) on Pariisis elav jaapani kunstnik ja helilooja, keskne kaasaegse elektroonilise kunsti autor, kes koondab oma tähelepanu heli ja valguse põhiomadustele, kasutades selleks matemaatilist täpsust ja esteetikat. Ta on üks vähestest rahvusvahelistest kunstnikest, kes töötab silmapaistvalt nii visuaalsete kui heliliste meediumitega. Ikeda on 2001. aastal saanud ka Ars Electronica Golden Nica digitaalse heliloomingu eest.

"See näitus baseerub osakeste füüsikast tuleneval supersümmeetria teoorial ja tegeleb sellega, et otsib vastust küsimusele, mis annab osakesele massi. Tavaliselt kui tehakse näitusi, siis on need kas retrospektiivid või teemanäitused, nüüd on ainulaadne võimalus keskenduda ühele kaasaegsele teosele," kirjeldas kuraator Kati Ilves "Aktuaalsele kaamerale".

Ikeda ruumiinstallatsioon „supersümmeetria“ on kunstniku käsitlus maailma füüsikalisest olemusest. See põhineb osakestefüüsikast pärit supersümmeetria teoorial, mis üritab elementaarosakeste – bosonite ja fermionide – abil selgitada, miks on osakestel mass. Supersümmeetriliste osakeste otsimisega tegeleb Genfi lähedal asuv maailma suurim osakestefüüsika labor CERN, kus suures hadronite ehk liitosakeste põrgutis läbiviidavate kokkupõrgete käigus üritataksegi uusi osakesi avastada.

Ikeda „supersümmeetria“ on osaliselt tema teise teose, audiovisuaalse performance’i „superposition“ (2012–...) installatiivne arendus, mille ta lõplikult töötas välja aastatel 2014–2015 CERNi kunstiresidentuuris.

Kontseptsioon, kompositsioon: Ryoji Ikeda
Programmeerimine, arvutigraafika, mehaanika, optika, seadeldise disain, tehniline korraldus: Norimichi Hirakawa
Programmeerimine, arvutigraafika, arvutisüsteemi disain, tehniline korraldus: Tomonaga Tokuyama
Programmeerimine, arvutigraafika, elektrooniline disain: Yoshito Onishi
Koostöös Gallery Koyanagi, Tōkyō
Tehniline koostöö: Equipment cooperation Mix Wave, Inc., Bell-Park Co., Ltd.
Koostöö arenduse alal: YCAM InterLab
Koostööpartnerid: Yamaguchi Center for Arts and Media [YCAM], le lieu unique, scène nationale de Nantes, Ryoji Ikeda Studio

Näitus Kumus:
Näituse koordinaator: Kati Ilves
Graafiline kujundaja: Tuuli Aule
Näituse tehnikud: Valmar Pappel, Mati Schönberg, Andres Amos
Koostööpartnerid: Yamaguchi Center for Arts and Media [YCAM], le lieu unique, scène nationale de Nantes, Ryoji Ikeda Studio

Toimetaja: Mari Kartau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: