Moskvas näidatakse ligi 100 Eesti dokfilmi ({{commentsTotal}})

{{1449679747000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Moskvas näidatakse detsembris kümnel seansil ligi sadat Eesti dokumentaalfilmi. Festivali DokuFEst korraldajate sõnul iseloomustab Eesti dokumentalistikat poeetiline filmikeel ning uuendusmeelsus, millega kunagi Nõukogude Liidus kehtinud dokumentaalkino kaanonitele vastu astuti.

Eesti dokumentalistikale pühendatud festivali DokuFEst programm Pokrovskie Vorota kultuurikeskuses on muljetavaldav. Vaatajale tehakse kümnel seansil kümnendite kaupa ringkäik läbi sajandi Eesti tõsielukinos - alates Johannes Pääsukese filmidest eelmise sajandi alguses kuni tänase päevani, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Eesti filme oleme Moskvas näidanud - koostöös Eesti saatkonnaga, kelle toetuse eest oleme väga tänulikud - mitte esimest aastat. Meil oli animafilmide programm. Meil oli Eesti kino 100. aastapäevale pühendatud programm kaks aastat tagasi, kus näitasime peamiselt mängufilme, aga ka natuke anima- ja dokumentaalfilme," rääkis DokuFEsti kaaskuraator Maksim Pavlov.

Mullu toimus Moskvas ka Lennart Meri restrospektiiv. Nüüd siis DokuFEst.

Tema sõnul iseloomustab Eesti dokumentalistikat märkimisväärne poeetilisus, kui rääkida 1960-70. aastate filmidest - Andres Söödi, Mark Soosaare teostest. "Olid ju 60. aastad kinokunsti õitseajaks kogu maailmas ja väga kontsentreeritud kujul väljendus see minu arvates Eesti dokumentaalkinos," arvas Pavlov.

Eesti tollast dokumentalistikat iseloomustas ka uuendusmeelsus - näiteks loobuti diktoritekstist ja hakati kasutama originaalheli, mida Nõukogude Liidus tollal veel ei tehtud. Seekordsel festivalil toimub eriseanss Andres Söödi filmidest, kes ka tuleval nädalal Moskvasse saabub. Eriprogramm on ka Semjon Školnikovi filmidest.

"Publikul on teatav huvi olemas. Päris palju inimesi tuli vaatama 1910.-20. aastate kroonikafilme. Ja isegi laupäeval, kui näitasime sotsialistliku perioodi filme, nõukogude propagandat, oli vaatajaid, kes väga elavalt reageerisid, isegi naersid," rääkis DokuFEsti kaaskuraator Olga Ulõboševa.

Sel nädalal näeb Moskvas Eesti dokumentalistikat veel. Suurel rahvusvahelisel dokumentaalfilmide festivalil ARTDOCFEST näidatakse Jaak Kilmi ja Arbo Tammiksaare filmi "Kristus elab Siberis." Sama festivali programmis on ka Vladimir Loginovi film "Sipelgapesa".

Toimetaja: Kertu LoideHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: