Dokumentaalfilm "Puhta mõtte ruum" toob vaatajateni eraku elu ({{commentsTotal}})

Foto: www.facebook.com/puhtamotteruum

Kinos Artis esilinastus uus Eesti dokumentaalfilm "Puhta mõtte ruum", mis jutustab loo 1990ndatel aastatel humanitaarinstituudis õppinud hilisemast kultuslektorist Jan Jõemetsast, kes viimased kaheksa aastat elab metsaveerel eraklikku elu ja pühendub intensiivsele mõttetööle.

Režissöör Vahur-Paul Põldma ütles "Aktuaalsele kaamerale", et film on justkui reekviem Eesti humanitaarinstituudile (EHI), mis alates sellest aastast enam ei tegutse. "Mul tekkis akadeemiline tülgastus, EHI-s käisid mul kindlad inimesed, aga muusikaakadeemias käisid sellised, keda üldse ei huvitanud, mida ma seal räägin," ütles Põldma.

Režissöör nimetab filmi peategelast Jan Jõemetsa Eesti uuema põlvkonna üheks omanäolisemaks mõtlejaks. Tema sissejuhatust filosoofiasse kuulasid omal ajal näiteks Mart Kangur, Margus Ott ja Jaan Pärnamäe - suured mõtlejad, kes täna kaasaegset filosoofiat eesti keelde tõlgivad. Jan Jõemets astus oma elus aga sammu, mida paljud ei julge järele teha.

"Nagu filmi vaadanud filosoofid on öelnud, et see tegelikult isemajandav väike üksus kuskil maailma lõpus on väga paljude jaoks olnud ideaal. Ta tunnetas selle ära, et see maailm praegu siin ei vaja filosoofe sellistena nagu nad on, sellisesse akadeemilisse katseklaasi surutud keskkonda," lausus Põldma.

Filmis oponeerib Jan Jõemetsale tema kunagine sõber, filosoofia doktor, tõlkija ja lektor, kolme lapse isa Margus Ott. Üks filmi tegelastest on ka režissöör Vahur-Paul Põldma ise, kes Jan Jõemetsa lapsepõlvesõbrana ei jää filmi tehes vaid vaatleja rolli, vaid sekkub mitmeaastase võtteperioodi jooksul jõuliselt ka tema ellu.

"Lapsepõlves läks ka ninade veristamiseks, aga eks me ikka andsime filmis kõvasti teineteisele verbaalselt pasunasse selleks, et oleks täismäng ja ma arvan et Jan ka vajab ja naudib sellist verbaalset sõda," põhjendas režissöör.

Dokumentaalfilmi "Puhta mõtte ruum" saab kinos Artis näha tänasest 17. detsembrini.

Toimetaja: Rutt ErnitsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: