Indrek Koff: raamatute lugemine arendab empaatiavõimet ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Alates jaanuarist hakkab igakuist kirjanikupalka saama viis eesti kirjanikku. Üks neist on tõlkija ja lastekirjanik Indrek Koff, kes "Aktuaalse kaamera" lahkesti enda koju, oma töötuppa külla kutsus.

Indrek Koff ütles, et ta oligi oma loomekarjääris jõudnud sellesse punkti, et kirjutada oleks ja tahaks palju rohkem, aga ainult stipendiumidest ja auhinnarahast elav kirjanik jääks ilma haigekassa tervisekindlustusest. Just palga küsimust silmas pidades jääb nii mõnigi asi kirja panemata, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

"Esiteks, mis hakkas muret tegema viimasel ajal, olid tõlgete tähtajad. Ja teiseks sinna juurde on mul endal ka kirjutamisplaane, mida ma saan põhjalikumalt teha. No näiteks ma olen kirjutanud põhiliselt lastele, aga siiani ei ole olnud võimalust võtta ette pikema lasteraamatu tegemist. Nüüd mul on selline plaan olemas ja kolme aasta jooksul loodan ka selle realiseerida," rääkis Koff.

Ta tunnistas, et seni pole ta saanud 100-protsendiliselt oma loomingule pühenduda, mistõttu ta ootab järgmist kolme aastat väga.

Koff alustas oma karjääri tõlkides. Ta on prantsuse keelest ümber pannud mitmeid viimase kümnendi väga olulisi teoseid. Samuti on tema enda sulest pärit raamatuid, mille eest teda ka auhinnatud on. Enamik tema raamatutest on kirjutatud lastele.

Ja ikka lastekirjanduses tegi oma esimesed sammud Indrek just tõlkijana, vahendades meile prantsuse kirjanduse tippteoseid. Ta ei ilusta seda maailma lapse ümber, ta ei tee seda roosaks mannaks. Ta analüüsibki läbi lapse pilgu neid elu pahupoole asju, tuues need laste tasandile, et laste mõttemaailmast lähtudes neid lahti rääkides," iseloomustas lastekirjanduse keskuse direktriss Triin Soone kirjanik Koffi.

"Ühtlasi ma arvan, et lapsele võib rääkida kõigest samast, mida täiskasvanutele. Aga selleks tuleb leida sobiv vorm. Igasugused tõsised ja keerulised teemad, neid tuleb ka lastele selgitada. Aga kokkuvõttes sügavuti minnes ei ole väga suurt vahet. Ma ei tõmbaks väga selget piiri lastekirjanduse ja päris kirjanduse vahele. Minu jaoks on see üks kirjandus kõik," nentis Koff.

Lastekirjanduses on siiski rohkem nalja. Tõsistest asjadest võib rääkida, aga see ei tohi igavaks muutuda. Indrekul endal on neli last, kellega koos talle meeldib lugeda nii Astrid Lindgrenit kui Tove Janssonit. Oma lapsed on kõige ausamad kriitikud. Sest kui on ikka igav lugu, siis on seda juba kehakeelest aru saada.

"Ma olen kõik asjad enne raamatu trükki oma lastele ette lugenud. Ja siis ma küsisin nende käest, kui nad olid umbes 3-4 aastat, et me loeme päris palju koos kodus, aga öelge teie, milline siis peab olema üks hea lasteraamat. Ja siis üks neist kaksikutest ütles, et hea lasteraamat peab olema selline, et on natuke naljakas ja natuke õudne," meenutas kirjanik.

Lastele kirjutamine on väga vastutusrikas. Kui keegi juba varases eas peab mitu korda raamatus pettuma, siis ega temast lugejat ei kasva. Ja siis jääb ta palju enamast ilma.

"Üks väga oluline asi, mida raamatute lugemine annab ja arendab, on empaatiavõime. Seda on uurinud ka teadlased ja kinnitanud ühest suust, et raamatute - huvitaval kombel pikemat sorti proosa - lugemine arendab empaatiavõimet ja seda viisil, kuidas seda ei arenda ükski teine kunst või teised eluvaldkonnad. See on üks asi, miks ma olen jätkuvalt veendunud, et ikkagi on vaja lastele ja üleüldse inimestele selgeks teha, et lugege raamatuid," rõhutas Koff lõpetuseks.

Toimetaja: Laur Viirand



Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: