Esitletakse raamatut Liphartite kunstikogust ({{commentsTotal}})

{{1450247182000 | amCalendar}}
Foto: Wikimedia Commons

Ilmunud on raamat kunstilembeliste Liphartite kogust Eestis. Raamatu "Unistuste Raadi. Liphartide kunstikogu Eestis" esitlus on 16. detsembril kell 14.00 Tartu Ülikooli kunstimuuseumis. Raamatu vastutav toimetaja on Inge Kukk, kujundaja Tiina Viirelaid.

Liphartite Raadi kunstikogu, mis viidi Raadilt ära juba ligemale 100 aastat tagasi, on ikka ja jälle olnud legendide allikaks, sest just paljusid kunstiteoseid nii muuseumites kui ka erakätes on seostatud Lipharti nimega.

"1920 kingiti see kogu Tartu ülikoolile, Eesti Vabariigile ja suurem osa sellest kogust viisid omanikud välja, aga selle väljaviimisõiguse eest üks osa kingiti ja see, mis alles on, on siin raamatus kirjas," lausus "Unistuste Raadi. Liphartide kunstikogu Eestis" peatoimetaja Inge Kukk "Aktuaalsele kaamerale".

Toomaks selgust Eestisse jäänud Raadi mõisa kunstipärandi ümber, algatati 2008. aastal Tartu Ülikoolis uurimisprojekt, mis on jõudnud raamatu "Unistuste Raadi. Liphartite kunstikogu Eestis" valmimiseni. Esmakordselt on kataloogis, mille autorid on Inge Kukk ja Ingrid Sahk, esitatud kõik 2015. aastal Eestis asuvad Raadi kogu maalid, graafikalehed ja tarbekunstiesemed, mille päritolu on tõendatav.

1920. aastal annetas Liphart väikese osa Raadi kunstikogust Eesti Vabariigile, mis on käesoleval ajal jaotunud Tartu Ülikooli, Eesti Rahva Muuseumi, Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu kunstimuuseumi vahel. Rikkalikult illustreeritud raamat vaatleb Raadi kunstikogusid tervikuna, tuues välja Raadil asunud silmapaistvamad teosed, mis viidi Eestist välja ning nüüdsest kuuluvad tuntud muuseumite ja kollektsioonide hulka.

Juhan Maiste esitab põhjaliku ülevaade Raadi mõisa ehitusloost Euroopa kultuuuriloo taustal ning Juta Keevallik kirjeldab esmakordselt viimase Raadi pärishärra Reinhold Karl von Lipharti tegevust kunstiajaloolasena. Piret Õunapuu vaatleb Eesti Rahva Muuseumi kunstikogu loomist ning selle eksponeerimist ERM-i näitusesaalides Raadi lossis.

Raamat on valminud Eesti Teadusfondi kaasabil ning Tartu Ülikooli ja Eesti Rahva Muuseumi koostöös.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: ERMHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: