Selgusid kirjandusvõistluse Bestseller võitjad ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Esmakordselt toimunud uus ja Eesti suurima 10 000-eurose auhinnafondiga kirjanduskonkurss Bestseller kuulutas välja võitjad, kus ilukirjanduse žanris jagavad esimest auhinnalist kohta Helga-Johanna Kuusler “Puhkus koomas”, Marek Kahro “Näkid” ja Reelika Lootus “Võetud ära”.

“Olen tohutult tänulik kõikidele auroritele, kes meid usaldasid ja meile oma erilisi lugusid saatsid, mida laekus tervelt 111. Pean kirjanduskonkursi Bestseller esimest aastat väga õnnestunuks, sest tänu sellele saab võimaluse kirjastamiseks kokku 20 uut ja huvitavat teost. Kuna aga tipus oli rebimine nii tasavägine, siis seda, millisest raamatust saab bestseller, otsustavad juba lugejad,” sõnas kirjanduskonkursi korraldaja ja kirjastuse Pilgrim juht Tiina Ristimets.

“Mind üllatas saadetud käsikirjade arv ja nende hea tase,” nentis žüriisse kuulnud Postimehe kultuuritoimetuse juhataja Heili Sibrits. “Kõige rohkem hämmastas mind aga see, et Bestselleri põhikonkursi üheks märksõnaks oli surm – avarii, uppumine, tapmiskatsed, lähedaste kaotamisega seotud lein. Samas polnud need tekstid kuidagi ängistavad. Teemadena jäid domineerima elus tehtud valikutega toime tulemine, vigadest õppimine, aga ka nende eitamine, mis omakorda viib suure krahhini."

“Ma ei pidanud kõiki 111 teost lugema ja seetõttu sain vaid paremaid nautides päris toredaid lugemiselamusi. Huvitav on see, et ilukirjanduse kolmest esikoha teosest kaks on manipuleerimise thrillerid, kus peategelased ei ole päris kindlad oma terves mõistuses. Teisisõnu tundus hullus meie häid autoreid võluvat. Kas see on ajastu märk? Kuid lisaks võiks arvata, et “Puhkus koomas” oleks päris hea algmaterjal noorteseriaalile,” kommenteeris žürii liige režissöör Ilmar Raag.

Kirjanduskonkursi BestSeller 2015 võitjad:

Ilukirjanduse žanris jagavad esimest auhinnalist kohta Helga-Johanna Kuusler “Puhkus koomas”, Marek Kahro “Näkid” ja Reelika Lootus “Võetud ära”.

Teisele auhinnalisele kohale tulid Avo Kull “Must klaasmaja”, Birk Rohelend “Mull” ja Rita Mets “Kahe maailma vahel”.

Erikategooria töödest said auhinnatud ja kuuluvad avaldamisele veel Taavi Jakobsoni näidend “77. kilomeeter ehk kuni elu”, mis pälvis ka Elisa Raamatu eriauhinna, ja Rait Milistveri “Viis Novelli”. Jagatud esikoha võitjad said auhinnaks igaüks 1200 eurot, jagatud teise koha tööd ja erikategooria tööd 500 eurot.

Lastekirjanduse kategoorias andis lastest koosneva žürii eestvedaja ja toetaja Reet Roos üle peaauhinna 1000 eurot teosele “Vaimar”, mille kirjutas Astrid Hiisjärv. Teise koha ja 500 eurot sai Helen Käit raamatu “Eksinud” eest. Võrdsed kolmandad kohad ja samuti 500 eurosed auhinnad said Elo ja Einar Ellermaa “Suvi vanaema juures”, Ingrid Loddes “Romiia seiklused mirride maailmas” ja Ülle Kütsen “Evert, Elina ja naabermaja pätid”.

Aime- ja vaimse kirjanduse kategoorias valis portaali Alkeemia toimetusest koosnev žürii välja võitja: 1000 eurose peapreemia pälvis Katrin Saali Saul perepsühholoogilise teosega “Eluterve kärgpere käsiraamat", teise auhinnalise koha ja 500 eurot sai Tuuli Mäemat raamatuga “Otsingud” ning ära märgitud sai ja avaldamisele kuulub ka spirituaalne muinasjutt “Printsess Lualoke teise ise tegemised”, mille autor on Leonhard Järvis.

Lisaks leidsid ära märkimist mitmed teosed, mis said auhinnaks avaldamisvõimaluse kirjastuse Pilgrim poolt ilukirjanduse žanris: Kersti Kiivrüüt “Mäng mõisa peale”, Lars Peter Johannes “Kremli päevik”, Olivia Mind “Meedium/Suveromaanid”, Triin Katariina Tammert “Rannaromaan” ja lastekirjanduse vallast Mai Pitsner “Kaisukate pajatused”.

Kirjanduskonkursile Bestseller 2015 laekus 111 käsikirja 92 autorilt. Žüriisse kuulusid Postimehe kultuuritoimetuse juhataja Heili Sibrits, režissöör Ilmar Raag, kirjanik ja ajakirja Eesti Naine peatoimetaja Aita Kivi, Elisa Raamatu esindaja Kertu Kriisk ning žürii auliige Eesti Kirjanike Liidu esimees Karl Martin Sinijärv.

Aimekirjanduse žüriisse kuulusid kirjastaja Tiina Ristimets ja ajakirjanik Ingrid Peek. Lastekirjanduse žürii koosnes lastest vanuses 7-12 aastat ning žürii tegevust koordineeris lastekirjanduse eriauhinna väljaandja Reet Roos. Kirjanduskonkursi BestSeller projektijuht on Herdis Ojasu.

Kirjanduskonkurss BestSeller saab toimuma üle aasta ning käesolevaga on kuulutatud avatuks uus konkurss – järgmiste tööde laekumise tähtaeg on 1. juuni 2017

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: