Veebirakenduse abil saab tutvuda Hermen Rode kappaltaritega ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Tallinnas ja Lübeckis on kunsti- ja ajaloohuviliste käsutuses interaktiivne teadusveeb "Rode altar lähivaates", mis avab kahe Hermen Rode töökoja tippteose, Niguliste ja Luuka kappaltarite uksed nii otseses kui ka ülekantud tähenduses.

Niguliste kiriku kappaltarit avatakse huvilistele vaid paar korda aastas. Tänu kõrgtehnoloogilistele fotodele, IT-lahendusele ning Eesti teadlaste uurimustööle võib aga nüüd iga kunstihuviline ise süveneda selle teose pisimatesse detailidesse ning tänu infrapuna uuringutele näha ka seda, mis on peidetud maalikihtide alla.

"Need teadusuuringud, mis me oleme läbi viinud altarite maalikihi alla vaatamiseks, oleme me üritanud teha kättesaadavaks atraktiivsel moel nii kunstikaugele inimesele kui siis ka teadlasele," tõi projekti idee autor Hilkka Hiiop "Aktuaalsele kaamerale" välja.

Lisaks Niguliste kiriku altarile hõlmab uurimus ka teist 15. sajandi kunstniku Hermen Rode töökojas valminud altarit, mis kuulub Lübecki St. Anneni muuseumi kogusse. Projekti saksapoolne koordinaator doktor Jan Richter ütleb, et tänu eesti teadlaste tööle ja kõrgtehnoloogilistele võimalustele said selgeks mitmed seni kindla vastuseta küsimused Lübecki Luuka altari ja kunstnik Rode töömeetodite kohta. Eestlaste uuringud lõpetasid ka aastaid kestnud vaidluse, kas Luuka altaril kujutatud aastaarv 1484 märgib altari valmimisaega või mitte.

Kaht Rode altarit ühendav näitus on üleval kuni 10. jaanuarini suurel Hansa kunsti ja kultuuri ülevaatenäitusel "Lübeck 1500". Eesti huvilised saavad tutvuda Rode altarite looga veebirakenduse kaudu Niguliste kirikus ja kunstimuuseumi kodulehel.

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: