Toris saab näha näitust Mihkel Tilga fotodest ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Tori rahvamajas avati väljapanek kohaliku mehe Mihkel Tilga fotodest, kus ta on pildistanud oma kodukandi maastikku ja talupoegi nende igapäevatöös.

Tori vallast Randivälja külast pärit Mihkel Tilk elas vaid 31-aastaseks ja tema fotopärand pole seetõttu väga suur. Aga mitme Eesti muuseumi kogus neid siiski on, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tänapäeval on fotograafia meie igapäevaelu lahutamatu osa, selle väljapaneku vanimad pildid on tehtud ligi 140 aasta eest.

"Mihkel Tilga aktiivne tegevus oli eelkõige 1880. aastatel ja selles mõttes oli ta väga tähelepanuväärne fotograaf, kuna sel ajal veel tegelikult ei olnud väga palju akiivseid Eesti soost piltnikke. Neid küll oli, aga nad olid valdavalt Tallinnas või Tartus, suuremates linnades. Mihkel Tilk oli üks esimesi, kes ka maakohas käis pildistamas talurahvast nende loomulikus keskkonnas. Alles mõnda aega hiljem, 1890. aastatel, muutus selline lähenemine tavapärasemaks," selgitas ajaloolane Tõnis Liibek.

Ühel fotol on Mihkel Tilk jäädvustanud ka oma sünnikodu Kolmetarga talu.

See, et Eesti fotokunsti ajaloos nii olulist rolli mängiv mees on Torist Randiväljalt pärit, tuli ilmsiks juhuslikult, kui külaseltsi liikmele Mait Laasile üks foto näppu sattus.

"Eesti rahva muusemis (ERM) oli üks foto, kus oli kujutatud Randivälja küla inimesi. Seal taga oli väike tempel "Mihkel Tilk Pärnus". Ja mulle tundus, et see ei saa olla juhuslik, et seal peavad mingid seosed olema. Ja oli ääretult huvitav töö, hakata neid seoseid lahti harutama ja lõpuks jõuda sellise terviknäituseni," rääkis Laas.

Nüüd kirjutab Mait Laas Mihkel Tilgast raamatut ja palub kõigil, kelle kogudes on vanu fotosid, mille templijäljest selgub, et tegemist on Mihkel Tilga tööga, Randivälja külaseltsiga ühendust võtta. Seltsi liikmed kinnitasid ka mälestusplaadi Mihkel Tilga ja tema venna Hendrik Tilga kalmule Tori kalmistul. Kolmas vend, Eesti esimese karskusseltsi Täht asutaja Jüri Tilk suri Soomes ja tema matmispaik pole teada.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: