Arvustus. Musta huumoriga muinasjutt täiskasvanutele ({{commentsTotal}})

"Lugude lugu" Autor/allikas: outnow.ch

Uus film

"Lugude lugu"
Itaalia, Prantsusmaa, Suurbritannia 2015
Režissöör: Matteo Garrone
Osades: Salma Hayek, Vincent Cassel, Toby Jones, John C. Reilly
Kinodes alates 18.12.2015

7/10

"Lugude lugu" baseerub 17.sajandi Itaalia folklooril ning on väidetavalt inspireerinud vendasid Grimme ja Hans Christian Anderseni.

Režissöör Matteo Garrone (Gomorra) on muinasjuttude koguja Giambattista Basile´i teostest välja valinud kolm lugu ning nendest kokku põiminud huvitava jutustuse müütilistest olenditest, hiiglastest, nõidadest, aga muidugi ka armastusest, ihast ja vaprusest. Kuigi paljud motiivid muinasjuttudes korduvad, on filmi tugevuseks just uudsus. Vahelduseks on tegemist muinasjutuga, mida me ei ole juba sada korda kuulnud ning erinevalt järjekordsest Tuhkatriinu uusversioonist, ei oska vaataja koheselt ennustada, milliseks kujuneb lõpplahendus.

Filmis põimuvad omavahel kolm lugu kolmest kuningriigist, mille tegelased küll vahetevahel kohtuvad ja jagavad sama müütilist maailma, kuid elavad ometi igaüks oma loos. Esimene lugu toob meie ette kuningliku paari, kelle õnne segab lastetus. Kuninganna (Salma Hayek) on nõus kõigeks, et rasestuda ning nii läheb kuningas (John C. Reilly) nõia soovitusel meremonstrumi südant jahtima, mille söömine peaks viimase sõnul naise viljastama.

Teine lugu toob meieni kuninga (Toby Jones), kes armastab oma kodulooma, hiigelkirpu, rohkem kui oma tütart Violetit (Bebe Cave) ning selle asemel, et viimasele tähelepanu pöörata ning talle sobilik abikaasa leida, ignoreerib ta vaest printsessi. Loo tõeliseks peategelaseks ja kangelannaks kujunebki printsess, kes tänu oma isa halvale otsustusele peab jubedale metslasele mehele minema.

Kui kaks eelnevat lugu pakuvad kohati närvikõdi ja thrilleri elemente, siis kolmas lugu on kõige humoorikam. Lugu keerleb tiirase kuninga (Vincent Cassel) ja kahe koleda vanatüdrukust õe Imma (Shirley Henderson) ja Dora (Hayley Carmichael) ümber. Kuningas, kes otsib pidevalt uusi kaunitare oma voodisse, kuuleb koleda vanatüdruku ilusat häält ning hakkab teda ihaldama arvates, et tegemist on tõelise kaunitariga. Loos on mitmeid vaimukaid pöördeid ning Casseli mängitud seksisõltlasest pealiskaudne ja amoraalne kuningas on filmi üheks parimaks tegelaskujuks. Teisalt ei saa öelda, et Salma Hayeki kõrk kuninganna või totakas kirpu armastav kuningas Toby Jonesi esituses oleksid halvamine mängitud või kirjutatud rollid. Samuti teeb hea etteaste Bebe Cave printsess Violeti rollis.

Visuaalselt kütkestav, uhkete baroksete kostüümide ja hoonetega ning musta huumoriga rikastatud "Lugude lugu" kandideeris Cannes filmifestivalil Kuldsele palmioksale ning kuigi auhind jäi saamata on tegemist kvaliteetse meelelahutusega kõigile, kes hindavad nutikat ja värvikat muinasjutu maailma. Ometi olin filmis kergelt pettunud. Kui püüda seda pettumust kuidagi väljendada siis ehk jäi pingest ja hoogsusest natukene puudu. Samuti oleksin lootnud, et kuigi tegemist on muinasjuttudega, on film vähem didaktiline - kõiki kolme lugu ühendavaks moraaliks on tegelaste isekus ja iha, mis viib nad lõppkokkuvõttes hukatusse.

Treiler:

Toimetaja: Jaanika ValkHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: