Arvustus. Idamaine lugu inimlikust hoolivusest ({{commentsTotal}})

"Padjatäis päikest Autor/allikas: Gabriela Liivamägi

Uuslavastus
Lennart Peep "Padjatäis päikest"
Kunstnik: Birgit Landberg
Dramaturg: Anu Sildnik
Osades: Jaanika Tammaru, Laura Niils, Silver Kaljula, Margit Tamm
Esietendus 13. detsembril Tartu Uue Teatri proovisaalis.

Mitmes mõttes noor teater Must Kast otsustas nähtavasti, et ei hakka arvukate lume- ja jõuluteemaliste lavalugude hulgas tunglema, vaid läheneb talvisele lasteetendusele hoopis kontravõttega. Lennart Peebu lavastus "Padjatäis päikest" põhineb India muinasjuttudel, mis moodustavad ühe tuumloo ümber eksootiliselt värvika ja õpetliku jutustuse sellest, kuidas oleks kõige õiglasem, toredam ja mõistlikum üksteisega kõrvuti ja koos elada, nii kitsamas kui laiemas mastaabis. Loo lükkab käima hakkaja loomuga Liina (Jaanika Tammaru), kes on võtnud nõuks rännata läbi India maailma kõrgeima mäe tippu, et tuua sealt alla päike oma ema soojendama.

Lavastus on leidnud paiga Tartu Uue Teatri proovisaalis, mis juba oma väiksuselt on justkui harilik lastetuba. Vastavalt vajadusele mõjuvad koduselt või idamaiselt värvilised sallid, padjad ja vaibad. Indiale viitavad ka mitmed meeleolukad elemendid, näiteks kirevate tuledega ehitud palmioksad. Iseenesest polegi õige atmosfääri loomiseks rohkem vaja, ent peab märkima, et sallide paigutus jättis mõnevõrra sattumusliku mulje. Kodumiljööga kooskõlas olid ka prožektorite asemel lavategevust valgustavad tavalised põrandalambid ja värvilised tulukesed ehk valguse juhtimise eest hoolitsesid näitlejad suuremas osas ise. Kuigi selline lahendus oli õdus ja kohati ka käepärane, jättis see märkimisväärse osa sündmustest ebamäärasesse hämarusse, mispärast polnud eeldatav tähelepanufookus alati kõige selgem.

Koduse meeleolu loojate ja ka justkui maagiliste võlukübaratena toimisid kapp ja voodi, mille sees ja all peitusid koletiste asemel hoopis Liina head sõbrad, kes temaga õilsa eesmärgi nimel selleks teekonnaks kampa lõid. Sõbrannast ettevaatlikum ja pelglikum Anna (Laura Niils) ning tegudes reeglitest lähtuda eelistav taibu Priit (Silver Kaljula) leiavad sõpradest toetust, et ette võtta asju, milleks neil üksinda julgust või pealehakkamist poleks jätkunud.

Kolmikust kõige loomulikumalt näis end lapse rollis tundvat Kaljula. Võimalik, et just tema tegelase vahvalt isikupärane tunnusfraas "Väike tähelepanek" koos priimusliku käetõstmisega oli rolli õnnestumise üheks võtmeelemendiks - teistel kellelgi nii konkreetset ega läbivat märki polnud, ehkki kõik tegelased olid loodud isepalgelisteks. Mõnel puhul taandus Tammaru ja Niilsi mäng siiski maneerlikule lapselikkusele, samas Kaljula, kes kuigi palju otseselt lapselikku ei teinudki, mõjus sellest hoolimata autentselt.

Idamaisele loole kohaselt kuulus tegelaskonda ka hulk loomi, keda kujutasid kõik kolm näitlejat vaimuka kehalise väljenduslikkusega. Osatäitjaid oli kogu etenduse vältel aga tegelikult neli: lõpuks astub tuppa ka ema (Margit Tamm), hommikumantel seljas, kes tuleks justkui hämara öölambi valgel magava lapse tekki kohendama. Kuni selle hetkeni oli ema tegelane loodud vaataja vaimusilmas kui tüüpkuju, see, kes laulusalmi järgigi kõikidest kõige armsam. Seetõttu oli ema ilmumine võrdlemisi ootamatu ning pani mõtlema, et sageli on just teatris ju kujutlus reaalsest representatsioonist võimsamgi vahend.

Seevastu jätsid iga vaataja ainuomasele fantaasiale just parasjagu ruumi loo erinevad tegevuspaigad, kuhu viisid lapsi sõiduvahendid alates lendavatest elevantsidest Väikse ja Suure Vankrini. Füüsilises mänguruumis leidis kasutust ka vertikaalne telg – Džomolungma on ju ikkagi Maa kõrgeim mägi – kuid sihtpunktini jõudmine oleks olnud efektsem, kui see ruumi osa poleks olnud juba varasemates stseenides ära näidatud.

Ajuti hakkab kolmveerandtundi mahtuv lavalugu veidi laiali valguma: mõni ekskurss loomade või jumalate maailma venib liiga pikaks ja kaldub seetõttu pealiinist liialt kõrvale, sellest aga kannatabki lavastuse kui terviku rütm. Loo sõnum inimlikust hoolivusest on aga selgemast selgem. Südamlikus seiklusloos viib sihile koostöö (või -mäng), tee peal õpitakse nii mõndagi ning hakatakse lõpuks oma eesmärgilegi teise nurga alt vaatama. Lavastus on kahtlemata tehtud innuga ning selle teatud nõrkustele vaatamata saavad sooja nii vaataja hing kui keha. Samuti tasub rõõmustada selle üle, et Musta Kasti näol on Tartus olemas väiketeater, kes eri vanuses noortele vaatajatele järjepidevalt mängib.

Loe etenduse kohta lisainfot SIIT.

Toimetaja: Kaspar ViilupTõnu Õnnepalu

Tõnu Õnnepalu: kriitikal on mõtet ainult siis, kui ta kirjandust teenib

4. märtsil jagati Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindu. Esseistika kategoorias pälvis võidu Tõnu Õnnepalu raamatuga "Valede kataloog. Inglise aed". Autor on öelnud, et kirjanduse üks funktsioone on tuua inimesi kokku ühe arutelu ümber. Tundub, et tema raamatu puhul on see õnnestunud: auhinnateost hindavad nii kriitikud kui ka raamatuostjad ja -laenutajad.

FILM
Adel Karam võitis Toni rolli eest parima meesnäitleja auhinna eelmise aasta Veneetsia filmifestivalil, kus "Solvang" esilinastus.

Arvustus. Vaikimise vali kõla

Uus film kinolevis
"Solvang" ("L’ Insulte")
Režissöör Ziad Doueiri
Osades Adel Karam, Kamel El Basha, Camille Salameh, Diamand Bou Abboud, Rita Hayek jt.

TEATER
KIRJANDUS
„100 aastat kirjandust“

"Suud puhtaks": Eesti kirjandus – džungel või püramiid?

Keele üks elujõulisuse märke on kindlasti keele kirjasõnas paberile jõudev looming, mis aja möödudes muutub ühiskonna tüvitekstiks. Taolist kultuurihierarhia ehitamist kõik aga ei poolda. Kaanonlikule lähenemisele vastandujad soovivad näha kirjandust kui metsikut džunglit, kus võrdsed autorid arendavad kirjakeelt ilma grammatilise paineta.

KUNST
Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloeng "Külmavõitu"

Video: arhitektuurikeskuse välkloeng "Külmavõitu"

Enne kui jõuame mõneks suvekuuks unustada, mida tunneb keha, kui astuda +22 temperatuuriga toast –22 kraadise pakasega talvisele tänavale, kutsus Eesti Arhitektuurikeskus kõiki kinno Sõprus välkloengule. ERR kultuuriportaal kandis sündmuse üle ja jäädvustas videos.

Aasta betoonehitis 2017

Selgusid aasta betoonehitised 2017

Lisaks emakeelepäevale on täna ka betoonipäev. Eesti Betooniühing kuulutas sel puhul välja konkursi "Aasta betoonehitis 2017" võitjad.

MUUSIKA
Arvamus
Punk oli Dick Hebdige’i sõnul näide nn kineetilisest subkultuurist, mis ei seo ennast kindlate väärtustega, vaid ühendab eri elemente brikolaaži põhimõttel, lubades end sellisena võrrelda dadaismi ja sürrealismiga.

Tõnis Kahu. Ebapüha keeldumine

Punk nõudis oma põlvkonnale vahepeal reedetud ja kaduma läinud muusikat tagasi. Rokkmuusikalt tuli ära võtta erilisuse, üleoleku aura: "mitte kellelgi ei ole õigust olla staar".

Meelis Oidsalu

Meelis Oidsalu: tüliderikast uut aastasada!

Kord aastas „Head Vabariigi aastapäeva!“ soovides mõtleme ja räägime enamasti vabariigist, märksa vähem pöörame tähelepanu selle soovi esimesele, headust puudutavale osale.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: