Ilmus kunstialbum "Valdur Ohakas 90. Joonistused ajas" ({{commentsTotal}})

Kunstialbum
Kunstialbum "Valdur Ohakas 90. Joonistused ajas" Autor/allikas: Ilmar Kruusamäe

26.detsembril tähistatakse kunstnik Valdur Ohaka 90. sünniaastapäeva. Sel puhul ilmub mahukas album, mis sisaldab temalt üle 130 joonistuse läbi poole sajandi. Kunstialbumi koostas Ilmar Kruusamäe, kes peab seda tänuavalduseks oma endisele õpetajale. Ilmar Kruusamäe arvates on Valdur Ohaka loomingut uuritud kahetsusväärselt vähe, pole ka trükiseid, mis ajendaski teda avaldama üht põnevat valikut kunstniku mitmekülgsest pärandist.

Kuigi Valdur Ohakas oli Eesti 20.sajandi teise poole tuntumaid maalikunstnikke, oli ta ka kirglik joonistaja. Esimene joonistus albumis on aastast 1948, kui Valdur Ohakas õppis Tartu riiklikus kunstinstituudis, järgnevad tööd vangilaagri ajast Kasahstanis, seejärel vabakäeline kroonika meeleoluseisunditest, kui kunstnik elas vaheldumisi Tallinnas ja Võrumaal Kütiorus.

Kunstiteadlase Eha Komissarovi hinnangul oli Valdur Ohakas esimesi, kes söandas oma visandites kajastada nõukogude sotsiaalse ruumi negatiivses teisenduses pulseerivaid valu ja naudingu aistinguid. "Ta kirjeldab nüri viletsust usutavalt ja tõuseb oma parimates sooritustes eksistentsiaalsete üldistuste pinnale. Ohaka visandite kahtlematuks lisaväärtuseks on nõukogude kunstidiskursuse laiendamine," märgib Eha Komissarov.

Kunstialbumi "Valdur Ohakas 90. Joonistused ajas" esitlus toimub 26. detsembril Tartus Werneri kohvikus.

Formaat A4, kõvakaas, 168lk., 135 reprot, neist 92 värvilehel. 7 meenutusloo autorit.

Toimetaja: Mari KartauHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: