Marju Kõivupuu: on aeg pikkade pühadega hüvasti jätta ({{commentsTotal}})

Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi vanemteadur ja folklorist Marju Kõivupuu rääkis "Terevisioonis" pühasid lõpetava kolmekuningapäeva traditsiooniajaloost.

"On selline komme tõesti, et soovime täna, 6. jaanuaril, veel head uut aastat ja alates homsest siis kõigile head vana-aasta lõppu," ütles Kõivupuu naljatades. "See komme on seotud meie rahvapärimusse kinnistunud arusaamaga, et kolmekuningapäev lõpetab pikad jõulupühad, mis said hoo sisse orienteeruvalt 20. detsembri paiku. On aeg pikkade pühadega hüvasti jätta."

Marju Kõivupuu seletas lahti mõned kolmekuningapäevaga seotud traditsioonid: "Kolmekuningapäeva on pühitsetud neljandast sajandist ja see on olnud hästi tugevalt seotud ka linnakultuuriga, sealhulgas ka Tallinnaga kindlasti. Inimesed on maskeerinud end kolmeks kuningaks, käinud laterna ja sauaga ringi. Mõnikord on need kuningaks käijad andnud ka nukuetendusi, on söödud pirukat, mille sees on uba või hernes ja see, kes oa või herne endale sai, see sai siis valitud oa- või hernekuningaks."

Toimetaja: Jaanika ValkHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: