Raul Saaremets: David Bowie oli lausa geniaalne ({{commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Eesti muusik ja raadio-ajakirjanik Raul Saaremets meenutas David Bowiet sõnaga "geniaalne". Popkultuuri õppejõud Tõnis Kahu leiab, et Bowie fenomeni hoomamiseks on vaja erilisi kultuuriloolisi mõõteriistu.

"Bowie ongi vähemalt minu jaoks küll kõige olulisem popstaar üldse. Ta oli ebainimlikult andekas, see hulk lugusid, mis temast alles jääb, paljude teiste popstaaridega pole võrreldav ja need erinevad perioodid, kus ütleks, et ta oli lausa geniaalne," rääkis Saaremets "Aktuaalsele kaamerale".

Kahu sõnul on Bowie ühest küljest vaadates alati kohal ja teisest küljest on temast rääkides alati olnud vaja teistsuguseid mõõteriistu. "Mingisuguseid kasvõi kultuuriloolisi mõõteriistu mingisuguse imagoloogiliste ajastu märkide osas või siis mingisuguse avangard-muusika osas või kõik see on talle olnud oluline," selgitas Kahu.

Saaremetsa hinnangul võttis Bowie end viimase plaadi jaoks tõeliselt kokku ja see näitab tema suurust. "Eestis Bowiet kellegagi võrrelda ei saa, võib-olla muusikaliselt on ta kedagi mõjutanud, aga kui me mõtleme tema erinevate tegelaskujude peale, kui ta on näinud välja nagu naine või täiesti pöörane androgüün, et Eestis selliseid asju meil ei ole, ärme loo endale illusioone," tõdes Saaremets.

Kahu lisas, et Bowie on olnud liiga komplitseeritud kultuuriline kaanon, et teda saaks jäljendada või otse üle võtta. "Ta ei ole nii rahvalik olnud nagu näiteks biitlite puhul, kus suur osa muusika algsest mudelist on olnud jäljendatav," rääkis Kahu.

Toimetaja: Rutt ErnitsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: