"Karusnaha" režissöör Ola Waagen: mustas materjalis oli sadu tunde vigastatud loomi ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

12. jaanuaril linastus Tartus Genialistide klubis Ola Waageni film "Karusnahk", mis räägib karusnahatööstuse tumedamast küljest. Režissöör rääkis filmi loomeprotsessist ning probleemidest, mis seal ette tulid.

Filmi režissöör Ola Waagen ütles, et kui nende filmi peategelane Frank esimesel päeval farmi läks, nägi ta noorte rebaste kannibalismiperioodi. "Seda juhtub esimestel nädalates - siis tegeles ta söötmisega, vaktsineerimisega. Samuti ka hukkamise ja nülgimisega, kohati ka seemendamisega." Waageni sõnul tegi Frank läbi kõik karusloomakasvastuse etapid. "On aspekte, mida enamik inimesed ei tea, Näiteks kannibalism - loomad ründavad üksteist ja paljud saavad surma ning sellised probleeme on tööstustes palju." Ta sõnul lähevad loomad hulluks, kuna neid hoitakse kitsastes puurides.

"Väga raske on metsloomi väikestes puurides hoida, sest nad pole karjaloomad, vaid looduses üksikud. Nad pole harjunud olema teiste loomade läheduses." Waagen ütleb aga, et seal farmides pannakse ühte puuri kohati isegi kuus looma. "Samuti tegeleb üks farmer tegeleb kuni 10 000 loomaga. "Frank avastas farmides ka seda, et kuigi kaks korda päevas tuleks loomi hooldada, siis seda ei tehta pea kunagi ja ei peeta silmas, kuidas loomade olukord on - keskmiselt tegeletakse iga loomaga alla sekundi."

Ola Waagen ütles, et on proovikivi, kui sul on salaja filmitud materjali, ent püüad sealjuures ka farmereid näidata õigel ja ausal moel, mitte joonistada mustvalget pilti. "Mulle isikult, kui kogu materjali läbi vaatasin, hakkas mõni neist inimestest isegi meeldima - nad on head inimesed ,aga nad tegevad probleemse valdkonnaga."

"Farmidesse minnes Frank arvas, et ta paljastatakse, ent teda väga ei kahtlustatud - peamiselt kardeti, et keegi hiilib öösel farmi, kuid nad ei kujutanud ette, et keegi nende enda seast filmib." Waagen selgitas, et kui Frank oli töö ära teinud, siis ta teatas farmeritele, et ta tegi filmi ja see oli farmeritele suur šokk. "Esimest toorest versiooni näitasime ka farmeritele, et nad saaksid muutusi sisse viia ja vigu parandada, aga nad proovisid lihtsalt selle filmi näitamist peatada." Ta ütles, et kui farmerid mõistsid, et ei saa filmi näitamist keelata ja see läheb televisiooni, siis korraldasid nad suure PR-kampaania. "Meid püüti sildistada ekstremistideks ning öeldi, et me levitame valesid ja oleme pilti moonutanud."

"Me ei keskendunud vigastatud loomadele - mustas materjalis oli seda sadu tunde, aga filmis kasutasime vaid kaht minutit." Ta sõnul ei ole see "Karusnahk" nii hull ja jube film, kui arvatakse. "Me keskendusime eriti just inimestele ja farmerite suhetele. Inimesele, kes tõesti usub, et võitleb millegi eest."

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: