Arvustus. "Carol" kui tõeline Naiste film ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Cate Blanchett
Cate Blanchett "Caroli" nimiosas Autor/allikas: Kaader filmist

Uus film kinos
"Carol"
Lavastaja: Todd Haynes
Osades: Cate Blanchett, Rooney Mara, Sarah Paulson, Kyle Chandler, Jake Lacy
9/10

Filmitutvustust lugedes võiks ju määratluse "romantiline draama" kohe n-ö naistefilmide hulka liigitada, kuid pealkirjas ei ole Naised sugugi kogemata suure tähega sattunud. See on üdini tugevatel naiskarakteritel põhinev film ning nii Cate Blanchett, Rooney Mara kui ka Sarah Paulson on oma rollides vapustavad. Kui Blanchetti osatäitmiste juures ei oskaks enam Oscari-väärilisest alla poole oodatagi, siis Rooney Mara oli selles linateoses minu jaoks tõeline pärl.

Ma ei oska selle filmi käiku kirjeldada teisiti kui võrdluses tõeliselt kirgliku tantsuga. Alustades vaiksete pöörete ja silmavaadetega, tuhisedes tõeliseks mäslevaks tunnetekeeriseks, et siis taas rahuneda ja lõpuks oma partnerile üdini ausalt silma vaadata. Ilus lugu, mis sedakorda kulgeb naiste vahel ning ilmselgelt põhjusega oma ajastul homoseksuaalsete hulgas poolehoidu võitis. Tänapäeva ühiskonnas kehtivate normide vahel ekseldes oleks peategelased Carol ja Therese vast veidi kergemini end leidnud.

Mõneti kontekstivälisena mõtlesin vaid mõlema peategelase vaatenurgast lähtudes, kas "Carol" on kõige sobilikum pealkiri, vast oleks esialgne romaaninimi "The Price of Salt" isegi paslikum olnud, nii nagu ta 1952. aastal Patricia Highsmithi sulest ilmus.

Sisust

Nagu mainitud, kulgeb "Caroli" tegevus 1950. aastatel Ameerikas New Yorgis. Kaks naist, üks esmapilgul enesekindlam ja vanem ning teine, veidi alalhoidlikum ja noorem, kohtuvad ühes Manhattani kaubamajas ning püüavad koos üle astuda oma ajas kehtivatest normidest, andudes tundele, mis mõlemat teineteise poole tõmbab.

Therese Belivet (Rooney Mara) on noor ja lootusrikas fotograaf, kes töötab ajutise abina kaubamajas ning elab odavas üürikorteris. Carol (Cate Blanchett) näib enesekindla naisena, kes on ümbritsetud luksuslikust elust, kuid vaevleb armastuseta abielus ning võitleb oma nelja-aastase tütre õnne eest.
Kuigi Caroli jaoks ei ole suhe samast soost inimesega esmakordne, muudab kahe naise kohtumine mõlema elu täielikult ning pöörab pea peale senised dogmad ja väärtused.

Film kandideeris viiele Kuldgloobusele ning on nomineeritud ka kuues kategoorias Oscarile.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: