X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Keila-Joa lossis näeb Eesti tippkunsti

Aili ja Toomas Vindi
Aili ja Toomas Vindi "mängumuru" Autor/allikas: Kunstihoone

Alates sellest nädalast alustab Haus Galerii Keila-Joa lossis eesti moodsa kunsti klassikute näitustesarjaga, mis kestab läbi 2016 aasta. Publiku ette tuuakse sealsed väärikad ja mainekad autorid, keda teatakse võimekate ja avangardsete mõtlejatena juba 60-70-ndatest aastatetest ning kelle looming on jätkuvalt aktuaalne.

Esimesena esitleb Haus Galerii lossis Toomas Vindi maalinäitust "Kontseptuaalne maastik".

Maastik on Toomas Vindi jaoks ühelt poolt võimalus sõnastada iseenda kujutlusi, paineid, unistusi, ideid, kontseptsioone ja nii edasi. Ent teiselt poolt on maastik tema jaoks alati ka võimalus uurida sääraseid päriselt tabamatuid nähtuseid nagu õhtuvalguses tekkiv meeleolu, uduse maastiku müstiline atmosfäär, puuderivi poolt loodav situatsioon, taeva arhitektoonika ja nii edasi. Vindis on hoolimata tema näilisest jahedusest alati piisavas annuses romantikut, või täpsemalt – see ei ole romantik, kes Vindi maastikes kõneleb, vaid kirglik inimene. Ja see on kirg nii maastiku, metafüüsika kui ka maalikunsti vastu.

Kunstniku ja kirjanikuna tuntud Toomas Vindi (1944) maalijakarjäär on kestnud tänaseks juba pea pool sajandit. Vint on säilitanud siinsel kunstimaastikul olulise positsiooni, tema loomingut ei saa siduda ühegi kindla suuna või liikumisega. Selle tõlgendamisel on kasutatud termineid nagu intellektuaalne naivism, transavangard, metafüüsiline maal, magritilik sürrealism jne: ta ise nimetab oma töid aga eelkõige kontseptuaalseteks maastikeks. Vint on pälvinud arvukalt kunsti- ja kirjanduspreemiaid, sh Konrad Mäe medal (1986), Friedebert Tuglase novelliauhind (1979, 1984, 2012), New Yorgi Art Expo sertifikaat (1988). Tema teosed on paljude kunstimuuseumite kogudes Eestis ja välismaal.

Toomas Vindi näitus "Kontseptuaalne maastik" jääb Keila-Joa lossis avatuks 16. märtsini ja on avatud külastamiseks ka laiemale publikule. Lossi ruume on võimalik broneerida ka eriüritusteks ning samas on avatud restoran.

Kõiki Keila-Joa lossis näitusel olevaid teoseid on võimalik huvilistel ka kohapeal soetada.

Toimetaja: Jaanika Valk

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: