Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kanuti Gildi SAAL tähistab sünnipäeva ajarännuga

{{1453814476000 | amCalendar}}
Foto: Emer Värk

Kanuti Gildi SAAL tähistab oma 15. sünnipäeva audiovisuaalse installatsioon-lavastusega "2341 AD".

Kanuti Gildi SAAL sai alguse 2001. aastal ja tagasi vaadates on selge, et tegu oli kultuuripoliitiliselt tähelepanuväärse sündmusega. Tegemist oli Eestis tundmatu, aga "vanas" Euroopas juba tavapäraseks saanud etenduskunstide keskuse formaadiga, mis erines põhimõtteliselt meie regioonis peamiselt tegutsevatest repertuaariteatritest ja ühekordsetest teatriprojektidest. Kanuti Gildi SAAL on jätkuvalt trupita, kuid kunstilisi valikuid tegeva juhtimisega stiilideülene kunstikeskus, mille kõik tegevused on kureeritud. Selle formaadi vajalikkuse parimaks tõenduseks on Kanuti juhtide sõnul fakt, et tänaseks on selliseid keskusi Eestisse tekkinud veel mitmeid.

Kanuti Gildi SAALis imeb vaatajad ühekaupa enesesse kahkjas vetruv tunnel, mida mööda kulgedes jõuad ruumi, kus jääd üksi iseenda, oma peas kumiseva hääle ja valgusmänguga. Mis juhtub kui inimesi enam pole? Kas järel on postapokalüptiline kaos või sulnis harmoonia?

"Natuke on õhus olnud seda posthumanismi, et pärast inimest juhtub see, et me oleme ometi aru saanud, et see Maa ei ole meie jaoks loodud, vaid see maakera jääb siia, kui meid enam pole," ütles Juha Valkeapää, kes on etenduses hääl vaataja peas. Juha Valkeapää sõnul võiks nende lavastust võrrelda unenäo või luupainajaga. "Emer Värk teeb videosid ja Renzo van Steenbergen teeb heli - mina teen häält ja natukene ka räägin ning me kujutame ette, kuidas oleks 2431. aastal, kui inimesi enam poleks."

Ehkki kontakt esitaja ja vaataja vahel on vaid aimatav, toimub kõik etenduses ehedalt siin ja praegu.

 

Kõigi tegutsemisaastate jooksul on Kanuti Gildi SAAL end pidevalt redefineerinud läbi nende kunstnike, kes on selles kultuurikeskuses oma töid loonud või esitlenud. Kanuti Gildi SAAL on platform, mille kunstiliseks valikuks on piirimail liikuvad, otsiva mõtlemisega kunstnikud.

Kanuti Gildi SAALi 15. hooaega tähistatakse mitmesuguste ettevõtmistega, mis on suunatud nii käesolevale hetkele kui tulevikku. "Erandkorras, sünnipäeva puhul, pühime tolmu ka Kanuti gildihoone minevikult," antakse sünnipäeva puhul teada. "On huvitav, et majast, mis on olnud viimase viieteistkümne aasta jooksul kaasaegsete etenduskunstide kese ning enne seda paljude kultuuriajalooliste algatuste ja ühe vanima gildi peakorter, pole ilmunud ühtegi kirjutist. Seeõttu oleme palunud mahlaka ütlemisega ajaloolasel Ott Sandrakul teha kokkuvõtte sellest värvika kultuuriloolise tähendusega majast. Valmiv raamat on esimene Kanuti gildist ja selle hoonetest."

27. jaanuaril esietendub Helsingis ja Tallinnas resideeruvate etenduskunstnike Renzo van Steenbergeni, Juha Valkeapää ja Emer Värgi lavastus "2341 AD". "2341 AD" on audiovisuaalne installatsioon-lavastus, mis loob pildi aastast 2341. Inimkond on kadunud. Mis on alles jäänud? Milline on maailm peale inimkonda, ilma meie, inimesteta? Milline on planeet kui eelnevast tsivilisatsioonist on alles ainult kaja? Kas siin oleks üksildane? Kas see oleks vabastav? Kas siin valitseks postapokalüptiline, hüljatud kaos? Või oleks tegemist rahuliku paradiisiga, mille jälgedest ja kajadest oleks võimalik aimata eelnevat? Mida oleks vaja meie jälgede kustutamiseks? Ning kui me oskaks nendele küsimustele vastata, siis kas meid hirmutaks rohkem enda tegude tagajärjel tekkinud muutused või looduse taastumisvõime?

Kasutades helisid ja visuaale loovad vokaal- ja etenduskunstnik Juha Valkeapää (Helsingi), helikunstnik Renzo van Steenbergen, videokunstnik Emer Värk, installatsiooni kunstnik Arno Scheper (Haag) ja dramaturg Mart Kangro maailma, mis ei ole tühi kuid on hüljatud, inimtühi, maha jäetud. See pole väljasurnud vaid pidevas muutumises, ainult inimesi pole enam.

Autorid ja esitajad: Juha Valkeapää, Renzo van Steenbergen, Emer Värk
Dramaturg: Mart Kangro
Installatsioon: Arno Scheper
Tehnilised lahendused: Revo Koplus
Foto: Emer Värk
Graafiline disain: Jaan Evart
Kaasprodutsendid: Kanuti Gildi SAAL, Mad House Helsinki, Juha Valkeapää, Renzo van Steenbergen, Emer Värk
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Finnish Cultural Foundation, Arts Promotion Centre Finland, Soome Instituut, Stroom Den Haag, BFM / Tallinna Ülikool, Kohvik TOPS
Kestus: 120min
Keel ei ole takistuseks.

Esietendus ja etendused: 27.-30. jaanuaril 2016 kell 19:30 Kanuti Gildi SAALis, Tallinnas. Etendusele 29. jaanuaril järgneb vestlus autoritega, mida viib läbi Mart Kangro (inglise keeles).
Järgmised etendused: 19., 20., 25., 26. ja 27. veebruaril 2016 Mad House'is, Helsingis.

Toimetaja: Valner Valme/Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: