Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii: Holger Looduse näituse "Urlaub" avamine

{{1453463731000 | amCalendar}}

21. jaanuaril avati Vaal Galeriis Holger Looduse uus näitus "Urlaub", mis keskendub puhkusele ja reisimisele.

Holger Loodus (s 1970) lõpetas 2012. aastal Eesti Kunstiakadeemia magistriõppe maali eriala ning on end täiendanud Saksamaal Karlsruhe Disainiülikoolis meediakunsti osakonnas. Aastal 2012 pälvis ta isikunäitusega „2150. Portreed“ Draakoni galeriis Noore Kunstniku preemia. Holger Looduse loomingus kohtuvad fotorealism ja akadeemiline maalistiil igapäevaelu ulmeliste teemadega nagu koeraga jalutamine („Koeraga jalutamas“ Draakoni galeriis, 2015), rutiin („Dolly“ Hobusepea galeriis, 2013) või tavalised inimesed aastal 2150 („2150. Portreed“ Draakoni galeriis, 2012).

Ka näituse „Urlaub“ keskne teema on üsna igapäevane - puhkus ja reisimine. Kunstnik on kasutanud lapsepõlvest kummitama jäänud fotosid vanadest perealbumitest ja jooniseid aastaid suvilas pleekinud Ida-Saksa amatöörfilminduse õpikutest. Holger Looduse nägemuses saavad reisimine ja puhkamine hoopis metafüüsilisema tähenduse. Miks võtavad inimesed puhkusel olles ette energiakulukaid, tihti ka ohtlikke ja ebamugavaid tõuse vaatetornidesse, kirikute katustele, mägede tippudesse või kanjonite servadele? Miks on kõrgustest avanevad vaated nii ihaldusväärsed?

Kunstniku sõnul on silmapiir abstraktne teema, mis tegeleb eelkõige sellega, mida me otseselt ei näe, vaid pigem ette kujutame. Näitusel on esindatud erinevad vormid, maalikunstist mehaanilise kino elemendini. Autor mõtiskleb ka selle üle, kas täielik keskkonna vahetus aitab saavutada tõelist puhkust ja enese välja lülitamist. "Alguses ma kujutasin ette, et sellest tuleb maastikumaali või selline traditsioonilisema maali näitus, aga asjasse süvenedes tundus mulle, et neid komponente on palju, millest see ülev tunne koosneb - miks saksa romantikud vaatasid silmapiiri ja seda ülistasid ja mis selle taga võis olla."

 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: