Jaan Poskale pühendati skulptuur, münt ja margiga postkaart ({{commentsTotal}})

{{1453469462000 | amCalendar}}

Jaan Poska 150. sünniaastapäeva tähistatakse igati väärikalt: riigimehele püstitatakse mälestusmärk, pühendatakse münt ja postkaart koos margiga.

Mälestusmärgi skulpturaalse lahenduse ideekonkursile laekus 47 võistlustööd. Parimaks valiti töö nimega "Hetk", mis on kujuteldav hetk Poska igapäevaelust.

Tegemist on väga elutruu skulptuuriga. Skulptor Elo Liiv tunnistas, et väheste säilinud fotode põhjal oli kolmemõõtmelist elutruud skulptuuri üsna raske modelleerida, kuid töö käigus hakkas ta seda reipa olemisega härrasmeest lausa armastama. Töö autorid on arhitektid Pille Noole, Üllar Ambos, ja Ioannis Lykouras. Elusuuruse tõetruu pronksskulptuuri teostas Elo Liiv.

Mälestusmärgi skulpturaalse lahenduse ideekonkursi eesmärk oli leida Eesti ühe väljapaistvaima riigitegelase ja esimese eestlasest Tallinna linnavolikogu esimehe mälestuse jäädvustamiseks ja talle pühendatud mälestusmärgi püstitamiseks skulpturaalselt ja arhitektuurselt sobivaim terviklahendus.

Monument paigutatakse Kadriorgu Luigetiigi ja Poska tänava vahelisele poolringikujulisele väljakule.

Eesti Pank andis täna välja Jaan Poska 150. sünniaastapäevale pühendatud meenemündi ning Eesti Post Poskale pühendatud tervikasja ehk pealetrükitud margiga postkaardi.

Mall Nukke kujundatud, osaliselt sini-must-valgeks toonitud hõbedast meenemündil on kujutatud Poska portree ja riigipiir, kus Poska juhitud Eesti delegatsioon leppis kokku Eesti-Vene rahuläbirääkimistel. 10-eurose nimiväärtusega mündi tiraaž on 4000. Poskale pühendatud tervikasja kujundas kunstnik Indrek Ilves ja selle tiraaž on 1500.

Toimetaja: Kaspar Viilup, Merilin PärliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: