Narvalased ootavad uut teatrikeskust, kuid on esialgu skeptilised ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Vabariigi sajandaks sünnipäevaks peaks Narvas uksed avama kaasaegne teatrikeskus ning projekti eestvedaja on sihtasutus Vaba Lava.

"Aktuaalne kaamera" uuris, kuhu teatrikeskust kavandatakse ja kuidas Narvas ambitsioonikasse ideesse suhtutakse.

Praegu meenutab Tulevase teatrikeskuse maja pigem pimedate käikudega pommivarjendit. Veidi inimlikum on olukord Ilmarise teatri tubades, kus on vähemalt soe.

Ainus avar koht on 200-kohaline saal, kuid sealgi on vaid 5 kraadi üle nulli ning ilma talveriieteta laval kaua vastu ei pea.

Vabariigi valitsuse lubadus toetada Narva teatrimaja projekti lähima 10 aasta jooksul kahe ja poole miljoni euroga, lubab unistada uutest ruumidest näitlejatele, kohvikust publikule, ja korralikust saalist.

Sihtasutuse Vaba Lava juhatuse liige Kristina Reidolv ütles, et saali tuleb klassikaline black box, mis peaks andma võimalused väga eripalgeliste teatrilavastuste, kontsertide, konverentside ja muude ürituste vastuvõtmiseks.

Ilmarise trupi näod on vaba Lava plaane kuulates tavalisest rõõmsamad. Neile tähendab see inimlikke tegutsemistingimusi ning mingitki kindlust tuleviku suhtes. Kuid ilusaid sõnu Narva teatris enam ei usuta.

"Vaatame kuidas välja tuleb. Kui käima läheb ja remont tehakse, eks siis näe. Liiga tihti on teater sattunud olukordadesse, kus palju lubatakse, kuid lõpuks oleme ikka lõhkise küna ees," on Ilmarise trupijuht Vassili Jakovlev esialgu skeptiline.

Narva teatrimaja projekti õnnestumine ei olene ainult rahast. Tähtis on kohaliku kogukonna ja võimu toetus. Tavaliselt võetakse aga väljaspoolt Narvat saabuvaid ideid piirilinnas vastu provintsliku umbusuga.

Vaba Lava tegijad tunnistavad, et ees on kaks aastat pingelist tööd: projekteerimist, ehitust ja Eesti suuruselt kolmanda linna elanikes teatris käimise harjumuse kasvatamist.

Valitsus kiitis sel nädalal kabinetinõupidamisel heaks Narva teatrikeskuse asutamise ettepaneku. Valitsus leiab riigieelarve eelnõu koostamisel aastatel 2017-2025 Narva teatrikeskusele igal aastal 250 000 eurot.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: