Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teater Must Kast toob lavale etenduse "Võõrana põhjala kõrbes"

Näitleja Laura Niils
Näitleja Laura Niils Autor/allikas: Birgit Landberg

15. veebruaril esietendub Musta Kasti seni kõige suurejoonelisem lavastus “Võõrana põhjala kõrbes”.

“Võõrana põhjala kõrbes” on pseudopärimuslik kaemus, mis vaatleb maagilise realismi võtmes isikustatud looduse ja inimeste vahelisi suhteid ning Eesti kultuuriga seotud arhetüüpe. Eksootilise kaunitari pikk teekond lõppeb Eestimaa soos. Kohtumisest kohaliku mehega saavad alguse inimsuhete keerdkäigud ürgse maastiku taustal, kus luusib ringi ka segadust külvav Soo.

Dramaatiline lugu kompab erinevate kultuuride kokkusobivuse habrast pinda, kuid ei võta poliitilist seisukohta pagulasteemal. “Võõrana põhjala kõrbes” vaatleb kohalike ja eesti mehe ning võõra kaunitari keerulis-naljakat suhet, kus pannakse proovile mõlema tõekspidamised ja arusaamad elust. Ehk on praegusel rändamise, keeruliste ja segaste aegade taustal õige hetk taassõnastada, -avastada ja meenutada iseendaks olemise põhialused? Proovida mäletada seda, kes me tegelikult oleme ja mis on meie pärisosa.

Iga paari tuhande aasta tagant vajab maailm suurt muutust ja lunastust ning ehk saab see kõik alguse ühest pisikesest Eestimaa soost, põhjala kõrbest külmade tähtede alt?

Lavastuse valmimisse on kaasatud pea kogu Musta Kasti trupp, lisaks head partnerid väljastpoolt. Lavastaja Lennart Peep, dramaturg Marite H. Butkaite, kunstnik Birgit Landberg, koreograaf Jaanika Tammaru, helikujundus Sten Arvi, valguskujundus Gabriela Liivamägi, valgustehnik Mihkel Kallaste, grimmikunstnik Margit Lepla. Peaosas Laura Niils, Soo osas Märt Koik. Neile sekundeerivad osatäitjatena Kaija M. Kalvet, Silver Kaljula ja Kaarel Targo. Muusikaline kujundus Tartu Ülikooli Akadeemiliselt Naiskoorilt tunnustatud dirigent Triin Kochi juhatamisel.

Sobilik alates 14. eluaastast, kestus 80 minutit. Pärast iga etendust toimub ka vestlusring lavastusega seotud teemadel.

Etendust "Võõrana põhjala kõrbes" mängitakse Genialistide Klubi saalis 15., 17., 21., 22., 28. ja 29. veebruaril ning 3. ja 6. märtsil.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: