MostonenFestil tuleb esiettekandele Alexander Raskatovi uudisteos "Bütsantsi missa" ({{commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Tallinnas algab järjekordne MustonenFest, mille avataktiks on Aleksander Raskatovi "Bütsantsi missa" maailma esiettekanne.

27. MustonenFestil on ühendatud nii ajalooline kui ka kaasaegne muusika. Festivali juhi Andres Mustoneni sõnul vaevleb maailm nišikultuuris, millest tuleks välja murda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ega mind tegelikult muusika iseenesest ei huvita, heli võib teha igaüks, aga küsimus on see, mida see heli räägib ja millist sõnumit me jagame. Muidugi mina tahan pöörata kahes suunas - nii väljapoole kui ka sissepoole korraga. Ma ei ole selline artist, kes ainult kaemuslikult sissepoole vaatab, sest siis ta kuivab kokku ja neid heliloojaid on palju. Peame vaatama taeva poole, siis meie spekter on nii suur ja lai ja kõnetab paljusid inimesi," lausus Mustonen.

Maailma esiettekandele tuleb helilooja Alexander Raskatovi uudisteos "Bütsantsi missa". Raskatov rääkis Pariisis Johannes Trallale, et kuigi teost mängiti juba Istanbulis, polnud see lõplik, sest eemaldada tuli kõik kristlusele viitav ja terve teos kantakse esimest korda Eestis ette täna.

"Mul paluti mitte kasutada kristlikke termineid. Kõigepealt tuli muuta pealkiri, mis ei tohtinud sisaldada missat. Järgmiseks pidime ümber tegema viimase osa, kus sees olid sõnad nagu "halleluuja". Keerulise olukorra tõttu riigis paluti, et ma ei kasutaks osi, kus on viiteid kristlusele," selgitas Raskatov.

Mustonenfest toob lavale nii pianist Boriss Berezovski, kammerorkestri "Moskva virtuoosid" kui ka kodumaised džässmuusikud.

Toimetaja: Rutt ErnitsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: