Andrei Hvostov: "Mein Kampf" on kirjutatud lihtsale inimesele ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Saksamaal on pärast 70 aastat taas müügil kurikuulus Adolf Hitleri teos "Mein Kampf" ehk "Minu võitlus". Ajakirjanik Andrei Hvostov nimetas raamatut 20. sajandi üheks mõjukaimaks.

"See raamat on kirjutatud lihtsale inimesele. Ma ei pea silmas lihtsat inimest päritolu või professiooni poolest, vaid inimest, kes mõtleb hästi lihtsalt, kellel on hästi lihtne mõttemaailm," tõdes Hvostov ETV saates "Hommik Anuga".

Ta rõhutas, et tegemist on ohtliku raamatuga just seetõttu, sest see ongi lihtsatele inimestele kirjutatud. Talupojamõistusega saab Hvostovi sõnul maailma väga lihtsalt mõtestada. "See on täpselt "Mein Kampfi" metoodika," selgitas Hvostov, kelle sõnul kirjutab Hitler teoses sellest, et kõige halva taga on juudid. Sama hästi võiks Hvostovi sõnul väita täna, et Moskva ja Brüssel on üks ja seesama.

Hvostov lisas, et Hitler oli kahtlemata kuri geenius, kes mõjutab Eesti noori tänapäevalgi. "Kui see raamat avaldada eesti keeles kommenteerimata kujul, siis kahjuks on Eesti ühiskonnas väga palju inimesi, kes hakkavad seda lugema umbes nagu piiblit," arvas Hvostov.

"Mulle on põhikooli lastega tegelevad ajalooõpetajad rääkinud, et kusagil viiendas-kuuendas klassis just osadel poistel tekib tohutu Hitleri huvi. Paljudel läheb see huvi üle, aga paljudel ei lähe ka. Need, kellel see huvi üle ei lähe, ongi see seltskond, kui me räägime paremäärmuslastest," lisas Hvostov.

"Mein Kampfi" uus väljalase on vürtsitatud aga kommentaaridega, et sellest ei saaks äärmusparempoolsete piiblit. "Kommentaaride mõte on näidata, mida seal tehakse. Need tohutud kommentaarid lõhuvad Hitleri teksti ära," selgitas Hvostov. Raamatus on kokku 3700 kommentaari.

Hvostov usub, et "Mein Kampfi" eestikeelne avaldamine oleks aga väga ohtlik, sest kõike selle teosega seonduvat on lihtne kontsekstist välja võtta. "See kõik on hästi ohtlik, see annab suured süüdistamise ja interpreteerimisvõimalused," tunnistas ta.

Toimetaja: Rutt ErnitsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: