Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Viljandis saab tutvuda butafooria valmistajate tööga

Foto: TÜ VKA

Tänavu möödub veerand sajandit visuaaltehnoloogiate õppekava avamisest Viljandi kultuuriakadeemias, sama kaua on seal koolitatud dekoraator-butafoore meie teatritele.

Täna Viljandis Kondase keskuses avatud näitus "Segatud meediumid" tutvustabki, millega meie teatrite butafooria valmistajad tegelevad enne või pärast kutsetööd, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Näitusel osalevad kultuuriakadeemia vilistlased Ave Maser, Terje Kiho, Eve Komissarov, Annika Aedma, Evelin Vassar, Grete Saluste, Pille Lumiste, Kaido Torn ja Elise Nigul ning nende õppejõud, kellest on saanud tuntud tegijad Eesti teatrites.

Kõigis neis on peidus ka kunstnik, sest ükski selle näituse töö pole mõeldud lavale. "Aga ma usun, et nende tööd hinnatakse. Ja järjest enam, mida aeg edasi, neid hakatakse võtma kui võrdväärseid partnereid, kes on võimelised välja pakkuma oma lahendusi, nii kunstilisi kui ka tehnilisi," ütles Eve Komissarov.

Teatripedagoog ja näitleja Kalju Komissarov on üks neist, tänu kellele praeguse nimega Viljandi kultuuriakadeemias butafoore ja teisi teatritehnilisi erialasid üldse õpetama hakati. Kuigi siis leidus ka neid, kes sellele mõttele vastu töötasid.

"Kõige suuremad vastuseisjad olid tollased teatrijuhid, nii naljakas kui see ka ei ole, aga siiski jah, 1991. aastal õnnestus just butafoor-dekoraatorite koolitus käivitada ja siis hiljem lisandusid sinna juba lavastuskorraldajate õpe, valguskujunduse õpe ja nüüd on seal ka videokujundusega seotud koolitus juures," selgitas ta.

Kalju Komissarovi sõnul näitab 25 aasta taguse valiku õigsust seegi, et kõik Viljandis dekoraator-butafooriks õppinud inimesed on saanud tööd teatris või on seotud loominguga.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: