Valga endise kreisiasutuste hoone uus omanik on Valga linn ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

18. sajandi lõpust pärit Valga endise kreisiametiasutuste hoone uus omanik on Valga linn. Lagunenud ja põlenud maja osteti oksjonilt pärast aastaid kestnud tulutuid vaidlusi eraomanikuga. Valga linna juhtide meelest on tagumine aeg muuta seadus-andlust nii, et hävivate muinsuskaitseobjektide võõrandamine hooletute omanike käest poleks nii bürokraatlik ja aeganõudev.

Valga linn on püüdnud hoonet enda valdusse saada, kuid see õnnestus alles nüüd. Tegu on pretsedendiga, sest linn on hoonet päästa püüdes põrkunud riikliku bürokraatiaga. Lõpuks õnnestus see oksjonilt 20 000 euroga ära osta, kusjuures suure osa sellest summast moodustavad linna enda nõuded senise omaniku vastu.

Valga linnapea Kalev Härki sõnul tuleks kindlasti vaadata üle sundvõõrandamise seadus. "Peaks karmistama muinsuskaitseseadust ja andma võimaluse kergemini muinsuskaitsealust hoonet võõrandada sisuliselt teovõimetult omanikult sellele, kes temaga suudab midagi ette võtta."

Ajaloolaste hinnangul on tegu kogu Lõuna-Eesti ühe unikaalsema säilinud majaga, kus lisaks kreisiasutustele on töötanud ka kohus, politsei ja vangla.

"Valga linn on ajaloos olnud õnnetu, sest on mitmeid kümneid kordi maha põlenud," tõi välja Valga muuseumi teadur Priit Riemann. "Koos kabelihoonega on need vanimad säilinud hooned. Maja ehitati kreisi ametiasutuste hooneks aastail 1783-1787 ning see on seotud Valga linna saamisega kreisilinnaks."

Valgas püütakse ajaloolist ning Eestit ja Lätit ühendavat kahe kiriku vahelist ala korda teha. "Meie eesmärk on taastada Valga vanalinn," tõdes Härk. "Meil on arhitektuurikonkursi töö, käimas on detailplaneering ja ette on valmistatud taotlus Saada Euroopa Liidult linnaruumi korrastamiseks raha. Selle tulemusel Valga ajalooline vanalinn saab taastatud. Siia on kavandatud linnaruum, kus inimesed saavad käia, puhata, korraldada kontserte. Ja muidugi ootame siia ka ettevõtlust."

Muinsuskaitseametist öeldi, et neil pole veel täpset ülevaadet, mida uus omanik soovib kreisasutuste hoonega teha. Linna juhtide sõnul võiks siin tulevikus asuda galeriid, esindusruumid, kohvikud ja butiigid.

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: