Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR-i kultuuriportaal kandis üle Chopini konkursi galakontserdi

{{1454831068000 | amCalendar}}
Chopini konkurss 2015.
Chopini konkurss 2015. Autor/allikas: kaader otseülekandest

XI Chopini Konkurss Narvas toimub alates 31. jaanuarist ning sel osaleb 50 noort 11 maailma riigist. Mõõtu võtavad pianistid Poolast, Eestist, Lätist, Venemaalt, Aserbaidžaanist, Usbekistanist, Ukrainast, Gruusiast, Valgevenest, Lõuna-Koreast ja Iisraelist. Kultuuriportaal kandis üle galakontserdi Tallinnast Estonia kontserdisaalist 7. veebruaril algusega kell 15. Ülekanne oli ka Klassikaraadio eetris.

Konkurss peetakse kolmes vanuserühmas: I (kuni 12-aastased), II (13-15 aastased) ja III (16-18 aastased), selle korraldavad Narva linn ja muusikakool Poola Vabariigi saatkonna Tallinnas, Chopini Instituudi jt. institutsioonide toel. Peasponsoriks on Halina ja Mirosław Pieńkowski FOND.

Rahvusvaheline žürii (koosseisus: esimees prof. Peep Lassmann (Eesti), prof. Paweł Kamiński (Poola), prof. Teppo Koivisto (Soome), prof. Toms Ostrovskis (Läti) ja prof. Viktor Portnoi (Venemaa) selgitab välja I, II ja III koha võitjad igast vanuserühmast ning Grand Prix´ laureaadid.

Konkursi põhikiri võimaldab omistada ka mitmeid eriauhindu ja -preemiaid. 2016. a. asutati näiteks Poola Vabariigi suursaadiku eripreemia Eestit esindavale osavõtjale ning tema õpetajale "Poola hingekeele puudutamise eest Fryderyk Chopini muusika interpreteerimisel”. Narva Chopini Konkursi eripäraks on nii laureaatide kui ka nende pedagoogide autasustamine.

Traditsiooniks on saanud ka kõigi konkursist osavõtjate väga nõudliku repertuaari ettevalmistamisele kulunud töö tunnustamine. Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas valmistab õpilaste ning nende pedagoogide ja valitud muusikakoolide raamatukogude jaoks ette hariduslikud Chopini-teemalised paketid, EV Kultuuriministeerium aga Eesti heliloojate partituurid.

Rahvusvaheline Chopini Konkurss sai alguse Narvas 1999 aastal. 2000. aastal kanti see sisse ARS BALTICA kalendrisse ja 2002. aastal ka EMCY konkurssite hulka, mille president on tänavu üheks ürituse külaliseks. Narvas ja Tallinnas on muuhulgas esindatud Rahvuslik Fryderyk Chopini Instituut ja Chopini Teoste Rahvusliku Koondväljaande Fond Varssavist. Eestis, mis üleüldiselt on tuntud muusikalembese maana, see konkurss oluliseks kunstilis-hariduslikuks ürituseks, sidudes Tallinnat Narvaga.

Narva Linnavalitsus ja Narva muusikakool korraldavad konkurssi päris selle algusest peale, seega juba 19 aastat ning Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas on seda pidevalt toetanud. Patroonideks on kultuuri- ja rahvuspärandi minister prof. Piotr Gliński ja Eesti Vabariigi kultuuriminister Indrek Saar. Konkursi institutsionaalseteks metseenideks on Poola poolelt Poola välisministeerium, Rahvuslik Fryderyk Chopini Instituut ja Fryderyk Chopini Teoste Rahvusliku Koondväljaande Fond. Ürituse peasponsor on Mirosław Pieńkowski, meediapatrooniks aga Eesti Rahvusringhääling (ERR).

Traditsiooniliselt korraldab Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas konkursi lõppedes Estonia kontserdisaalis seda muusikaüritust kokkuvõtva Chopini galakontserdi tänavuste laureaatide osavõtul, keda saadab Narva linna sümfooniaorkester Anatoli Štšura juhatusel. Kontsert toimub pühapäeval, 7. veebruaril..

Traditsiooniliselt üritus kannab ka heategevuslikku eesmärki. Tänavuse heategeva korjanduse moto: „Aita meil vahetada punktkirjamasina klahvide klõbin Chopini klaverihelide vastu”, on kantud eesmärgist toetada nägemispuudega õpilaste klaveriõpinguid.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: