Soosaar: oleme alahinnanud mitte-eestlastest kunstnike loomingut ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Pärnu uue kunsti muuseumis näidatakse valikut nende kunstnike töödest, kes pole eesti rahvusest, aga on meid oma kõrgetasemelise loominguga rõõmustanud. Tegemist on kolmanda näitusega sarjast "Eesti Vabariik 100".

Näituse kuraatorile Mark Soosaarele andis selle väljapaneku teema Iseseisvusmanifest, mille kohalik advokaat Hugo Kuusner 23. veebruaril 1918. aastal Endla rõdult ette luges. Tegemist on manifestiga kõigile Eestimaa rahvastele. Nii tuligi mõte teha näitus eri rahvusest kunstnike loomingust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kahjuks me oleme alahinnanud nende kunstnike loomingut, kes ei ole Eestis sündinud, aga on kogu oma elu siin töötanud ja kuuluvad Eesti kunsti igal juhul," märkis Soosaar.

Tema sõnul on tänapäeval tihti üldse raske öelda, mis ravhusest keegi on.

"Siin on valik tehtud selle põhjal, mida inimesed ise on öelnud, mis rahvusest nad on. /-/ See veel puuduks, et me hakkaksime kultuuri ja kunstnike geeniproove tegema..." naeris Soosaar.

Keraamik Urmas Bereczki ütles, et tema rahvus sõltub sellest, kus ta parasjagu asub. Eestis seega eestlane ja Ungaris ungarlane.

"Ma tükk aega töötasin Ungari Instituudis – see on Toompeal ilusas baltisaksa aadlipalees. Kui ma istusin oma kabinetis, esindasin Ungarit ja seal instituudis ma oli ungarlane. Aga kui astusin uksest välja, läksin kohvi jooma või lõunat sööma, siis tänaval ma olin eestlane. /-/ Keraamikuna olen lihtsalt keraamik.

Näitust saab vaadata 27. märtsini.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: "Aktuaalne kaamera"Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: