Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu ülikooli arhitektuuriansambel saab Euroopa kultuuripärandi märgise

Tartu ülikool.
Tartu ülikool. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Komisjon kinnitas 2. veebruaril Euroopa kultuuripärandi märgise (European Heritage Label) saavate objektide nimekirja, mille hulgas on ka Tartu ülikooli ajalooline arhitektuuriansambel.

"Väga rõõmustav on tõdeda, et Tartu ülikooli unikaalne ajalooline ansambel ei ole ainult oluline pärand meile, vaid on tähelepanuväärne kogu Euroopas. Oluline on märkida, et ansambel on hästi hoitud, igapäevaselt kasutuses ja külastajatele hõlpsasti ligipääsetav. Ülikooli ajalooline ansambel on piltlikult öeldes meie vanima ülikooli süda ja moodustab orgaanilise osa Tartu südalinnas. Siinkohal väärib esile tõstmist Tartu ülikooli muuseum, mis seda unikaalset pärandit hoiab ja tutvustab," ütles kultuuriministeeriumi kultuuriväärtuste asekantsler Tarvi Sits.

Alates 2013. aastast väljaantava märgise eesmärk on tõsta esile kultuuriväärtuslikke objekte, mis esindavad Euroopa ühtseid ideaale ja väärtusi, ajalugu ja integratsiooni. "Tartu ülikooli muuseumil on kõrgetasemelise tunnustuse üle väga hea meel. Usume, et märgis aitab ülikooli ajaloolise ansambli väärtust paremini kõigile meie külalistele nii lähedalt kui kaugelt teadvustada," sõnas Tartu ülikooli muuseumi direktori kohusetäitja Mairo Rääsk.

Märgise üleandmise tseremoonia toimub 12.–15. aprillini toimuvatel Euroopa pärimuspäevadel 13. aprillil Brüsselis.

Lisaks Tartu ülikooli ajaloolisele arhitektuuriansamblile said hinnatud märgise ka ajalooline neandertallaste leiukoht Krapinas ja Krapina muuseum (Horvaatia), Olomouci Přemyslidi kindlus ja peapiiskopkonna muuseum (Tšehhi), Sagrese neem (Portugal), Viini keisripalee (Austria), Ferenc Liszti muusikaakadeemia (Ungari), Mundaneumi arhiiv (Belgia), I maailmasõja idarinde surnuaed nr 123 (Poola) ja Strasbourgi Euroopa kvartal (Prantsusmaa).

Tutvu kõigi üheksa Euroopa kultuuripärandi märgise saajaga.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: