Vormsilanna kogutud klaasanumad saavad osaks Järvakandi klaasimuuseumi püsiekspositsioonist ({{commentsTotal}})

Vormsil elav Elle-Mall Koppelmaa on 35 aastaga kogunud ligi 130 Vormsiga seotud klaasanumat, millest vanimad pärinevad 19. sajandist. Vormsi naise kogu on niivõrd eriline, et tõmbas ka Eesti klaasitööstuse ajaloo talletamise eest hea seisva Järvakandi klaasimuuseumi tähelepanu.

Elle-Mall Koppelmaa soov koguda Vormsi saarel kasutusel olnud klaasi sai alguse enam kui 30 aasta eest. Ühele põnevale esemele järgnes teine ja märkamatult olid aknalaudadel ja riiulitel omale kodu leidnud ligi 130 käsitööna valminud pudelit, purki ja kaussi, millest vanimad on pärit tsaariajast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Minu jaoks on kõige huvitavamad need esemed, mida on kasutatud mitmel otstarbel. Kui mõnele asjale tuli mõra sisse, siis seda kindlasti ei visatud kohe ära, vaid püüti paigata ja kasutati mingil teisel eesmärgil," selgitas Koppelmaa.

Naise kogu vastu tundis huvi ka Järvakandi klaasimuuseum, mille juhataja Allan Kima sõnul pakub see head läbilõiget sellest, mida vormsilaste majapidamises aegade jooksul vaja on läinud.

Näiteks 1920. aastatel Soome suunas õitsenud piirituse salakaubaveo ajal võisid need asjad olla üsna omapärased.

"See on võrgupoi, millele on auk sisse puuritud. Teatavasti rannarahvas kuiva seaduse ajal toimetas piiritusega ja eks siis nuputati igasuguseid meetodeid välja," selgitas Kima.

Nüüd rändab valik esemeid Koppelmaa kogust Järvakandi klaasimuuseumisse, kus need saavad osaks püsiekspositsioonist.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: