Varrak tähistab esimest veerandsadat Õnnepalu poeemiga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tõnu Õnnepalu
Tõnu Õnnepalu Autor/allikas: Ülo Josing

Kirjastus Varraku 25. sünnipäevaks ilmub Tõnu Õnnepalu poeem "Klaasveranda", millega kaasneb autori enda sisse loetud audioraamat.

Luuletsükkel "Klaasveranda" pajatab Esna mõisapreili Freifräulein Lisi von G. unistustest ja elust, mis saavad alguse mõisa verandalt. Õnnepalu, kes ka ise mõned aastad Esnas elas, on sealset kohavaimu kirjeldanud paigana, kus mineviku sügavus on avatud. "Sain sinna sisse vaadata," kommenteeris kirjanik. "Kõige otsesemalt Esna-ainelised teosed on seesama "Klaasveranda", luulepäevik "Kevad ja suvi ja", romaan "Mandala" ning näidend "Sajand". Aga Esna ajal, kuigi Esnast eemal, panin kirja ka "Flandria päeviku" ja "Paradiisi". Viljakas paik… Nagu see maagi seal on."

Tõnu Õnnepalu poeemi välja andnud kirjastusest Varrak on kujunenud üks Eesti suurimaid kirjastusi, mis üllitab raamatuid eri valdkonnis ajalookirjandusest lasteraamatuteni ning teatmeteostest väärtkirjanduseni. Veerandsaja aasta jooksul on ilmunud üle 3000 erineva nimetuse.

Eesti kirjanikest on lisaks Tõnu Õnnepalu loomingule ilmunud Andrus Kivirähki, Indrek Hargla, Jaan Kaplinski, Ene Mihkelsoni, Tiit Aleksejevi, Mart Kadastiku jpt teosed. Samuti on Varraku vahendusel eesti lugejateni jõudnud Salman Rusdie, Michel Houellebecqi, Haruki Murakami, J. K. Rowlingi, Sofi Oksase, Andrei Ivanovi jpt looming.

  

Tõnu Õnnepalu
KLAASVERANDA

Kujundanud Mari Kaljuste
XX sajand, selle lootusrikas koidik, aasta 1910, von Grünewaldtide Orrisaare (Esna) mõisa klaasverandal. Kõik on alles nii, nagu ikka on olnud, kõik uus on alles õhus, kõik alles loodavad sellest kõigest midagi, eriti muidugi noored, nagu Freifräulein Lisi von G. Tema elu peab tingimata tulema hoopis teistsugune kui see, mida elavad tema ema ja isa! Ja tulebki. Ainult muidugi ei oska preili von G. seal verandal oma aednikupoisist unistades arvatagi, kui teistsugune see tuleb. Tema elu, ja kõigi nende inimeste elu, kes selle sajandi läbi peavad tegema. Ta elab 103-aastaseks. Ta saab näha kõige selle kadu. Olla õnnelik? Jah, kindlasti. Kindlaminigi kui Neo, tema vanim poeg, ainus, kes sõjast eluga pääseb ja kes oskab sellest kõigest tunda veel vaid väsimust.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: