Soome Vabariigi juubeliks valmiva mängufilmi võtted võivad täies mahus toimuda Eestis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: TOOMAS HUIK/PM/Scanpix

Soome Vabariigi sajandaks sünnipäevaks valmiva mängufilmi võtted võivad täies mahus toimuda Eestis. Sellele saab kinnitust kuu jooksul, kui Eesti filmi instituudi (EFI) juures tegutsev Film Estonia kinnitab esimese taotlusvooru tulemused.

Käesoleva aasta algusest tegutsev Film Estonia fond pakub rahalist stiimulit välismaistele filmitootjatele, et meelitada neid Eestis filmi tegema. Toetus makstakse välja alles pärast Eestis tehtud kulude auditeerimist ja toetuse suurus on 20-30 protsenti Eestis tehtud kulutustest. Eelarvele on seatud ka miinimumpiirangud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Näiteks mängufilmi eelarve peab olema vähemalt üks miljon või siis telesarja ühe episoodi eelarve peab olema 200 000. Kui see kriteerium on täitmata, siis me ei hakka vaatamagi," selgitas Eesti filmi instituudi peaprodutsent Piret Tibbo-Hudgins.

Film Estonia fondi pilootaasta eelarve on pool miljonit eurot, mis on jaotatud nelja taotlusvooru vahel. Esimesse vooru laekus vaid üks taotlus, milleks on Antti Tuuri ajaloolise romaani põhjal valmiv "Igitee". Filmi lavastab "Igavese armastuse sõdalase" ja "Sauna" režissöör Antti-Jussi Annila. Filmi eestipoolne produtsent on Kristian Taska.

"Kuna enamus filmi tegevust toimub justkui Venemaal, ehk siis põlistel Soome aladel, mis on Venemaa alla jäänud, siis meie Ida-Virumaa ja üldse Virumaa vaated ja Nõukogude pärand nagu Sillamäe linnana annavad kindlasti väga huvitavaid ja suurepäraseid võttekohti," lausus Taska.

Kogu filmivõttemeeskond palgatakse Eestist ning tööd saavad ka mitmed Eesti näitlejad. Filmi eelarve on alla kolme miljoni euro ning üle poole sellest kulutatakse Eestis.

Homme algab aga Berliini filmifestival, kus EFI jätkab uue fondi tutvustamist, et meelitada Film Estonia järgmistesse voorudesse rohkem taotlusi. "Minul isikliklult on kohtumised ühe Briti ja ühe Saksa produtsendiga, ma ei hakka siin midagi välja pakkuma, aga kui ma loen sünopsist ja keda plaanitakse kaasta näitlejatest, siis need on ikka suured projektid, mille eelarved on kuni kuus miljonit," ütles Tibbo-Hudgins.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: