Mahtra talurahvamuuseumis on näitusel 170 haruldast muinasaegset eset ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Nüüd saab Raplamaal asuvas Mahtra talurahvamuuseumis näha 170 erinevat viiendast kuni 13. sajandist pärinevat põnevat eset, mille arheoloogid aastate jooksul Maidlas maapõuest päevavalgele tõid.

Arheoloog Mati Mandeli sõnul on tal plaanis anda järgmisel aastal välja ka Maidlat käsitlev monograafia, kuid juba praegu on kalmest saadud informatsioon andnud palju olulisi teadmisi muinasaegsete matusekommete kohta, vahendas "Aktuaalne kaamera". 

"Kõigepealt veelkord saime teada, et ikkagi põletati surnuid kalmealal. Siis see, et esemed on pandud sagedasti eraldi luudest hoopis ja ka väga paljud esmed olid väga põnevad aga siin üksikuid välja tuua on isegi päris raske, sest asju on väga palju, mis on huvitavad. Siit on tulnud ligi 10 000 leidu ja nende põhjal on tehtud mitmeid doktoritöid ja on ka meie leiud läinud rahvusvahelisse käibesse. Näiteks üks mõõk on läinud margil rahvusvahelisse käibesse. Nii, et siit on välja palju informatsiooni juba saadud, väga palju on saadud teadustööd teha ja seda tööd tehakse edasi," lausus Mandel.

13 aastat uuritud, ligi 10 000 leiuga ja 2300-ruutmeetrise pindalaga Maidla kivikalme on Eesti suurim arheoloogide poolt läbiuuritud kalme.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: