Valmis hiiukeelne lugemik ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Hiiu kultuuri jaoks on viimased paar aastat olnud väga viljakad - mullu said kaante vahele nii hiiu sõnaraamat kui Hiiumaa koguteos, Vikerraadios läksid eetrisse hiiukeelsed uudised ning nüüd sai valmis hiiukeelne lugemik ehk "Hiiu keele raamand".

Ei juhtu just sageli, et ühe raamatu esitlus toob kohale nii palju rahvast, et kohaliku kultuurikeskuse suur saal pilgeni täidetud saab. Hiiukeelseid jutte ja salme sisaldava lugemiku esitlusega nii aga läks ja muidugi ei puudunud ka kohalikud laulud ja tantsud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Koostaja Järvi Kokla sõnul tuli raamat kokku panna, sest ega hiidlased ei saa ju teistest eestlastest kehvemad olla.

"Arvatavasti on see seotud just nende teistega, kes meist ette on jõudnud - setud ja võrukesed ja kihnlased ja mulgid. Iga kord, kui jälle üks uus aabits või lugemik tuli, ma mõtlesin, et miks meil ei ole," rääkis Kokla.

Lugemikuga on kaasas ka plaat, millelt saab kuulda, kuidas õige hiiukeelne hääldus kõlab. Enamiku plaadil olevast esitas hiidlasest näitleja Margus Tabor. Kuna hiiu keel on saare erinevates paikades veidi erinev, tuli Pühalepa murrakuga üles kasvanud mehel tutvust teha ka hiiu keele teistsuguste vormidega.

"Järvi aeg-ajalt tõstis sõrme ja ütles, et see on Pühalepa murdes ja minu kodus räägitakse ka täpselt samamoodi, aga kuna meil tekstid on juba ees, siis natuke väänamist ka oli," ütles Tabor.

Lugemiku tiraaž on 1000 eksemplari ja enamik sellest on mõeldud hiidlastele.

"Seal on hästi erinevaid tekste ja mul on väga hea meel, et seal on sees naljakamaid tekste. Aga seal on sees ka tõsisemaid tekste ja seal on sees minu meelest väga heas kvaliteedis kirjutatud luulet hiiu keeles," rääkis "Hiiu keele raamandu" kirjastanud MTÜ Hiiu Öko liige Aivar Viidik.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: