Sirje Helme: KUMU oli Eestis esimene kunstimuuseum, kes tungis agressiivselt meediasse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1455608482000 | amCalendar}}

17. veebruaril saab kunstimuuseum KUMU 10. aastaseks ning "Vikerhommikus" rääkis sellest päevast ning möödunud kümnest aastast kunstimuuseumi direktor Sirje Helme.

Muuseum on Eesti Kunstimuuseumi peamaja ja filiaal, mis eksponeerib eesti kunsti 18. sajandist tänapäevani. Kumu hoone autor on Soome arhitekt Vapaavuori, kes võitis rahvusvahelise arhitektuurikonkursi juba 1994. aastal, kuid hoone ehitust alustati alles 2002. aastal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kaks aastat pärast avamist pälvis KUMU juba Euroopa Muuseumi Foorumi kõrgeima auhinna - Euroopa aasta muuseum 2008.

"Ühtpidi asume me KUMUga praegu heas punktis - ma olen palju tagantjärele analüüsinud, et igasugu mõtteid ja helesinised unistusi on tulnud läbi nende kümne aasta," tõi Sirje Helme "Vikerhommikus" välja ja lisas, et nüüd on keeruline, sest ei tohi seisma jääda, kuna ootus on üles kruvitud. "Me oleme teinud teistest muuseumitest siinsel maastikul midagi enne." Ta mainis ,et neil on väga hea meel, et edukad on ka teised organisatsioonid nagu EKKM või Kunstihoone. "Sealjuures küsime me kindlasti endalt, mida järgmine 10 aastat toob."

Sirje Helme peab KUMU puhul oluliseks just seda, et nad olid esimesed. "Me erinesime teistest ka käitumispoliitika ja publikuga suhtluse poolest - see, mis on praegu tavapärane, et sa oled väga agressiivne meedias ja suhtled publikuga, oli toona KUMU puhul ainukordne," kinnitas ta. Kui hakati renoveerima Lennusadamat, siis hakati KUMUs Helme sõnul väga selgelt analüüsima muuseumimaastikku Tallinnas. "Ei ole konkreetset muuseumisihtgruppi - me peame arvestama kõikidega väga heade muuseumitega, mis juurde tekivad."

Mureks peab Helme seda, et uurijaid 20. sajandi alguse perioodi kohta ei ole palju: "Kõigile meeldib tegeleda tänapäevaga või siis hüpata hoopis kaugele minevikku, aga see kriitiline mass uurijaid, mis tegeleks 20. sajandi algusega ja mis on just meie rahvusliku kunsti arengus väga oluline, seda ei ole. Just sügisel käisid väga paljud meie töötajad Amsterdamis Rijksmuseumi vaatamas. Nad mõtlesid, et miks meil see niimoodi ei ole. Olen neid ka lohutanud, et Rijksmuseumi käsituses on finantsid, mida meie käsutuses ei ole, aga see pole ainus põhjus. Ma arvan, et need finantsid, külastatavus, vahendid, mis meil praegu on, annavad üsna optimaalse tulemuse."

Püsikliente on KUMU kogunud nende aastatega palju. "Eriti olen ma kuulnud, et inimesed tulevad tagasi selle uue Ryoji Ikeda "Supersymmetry" näituse juurde. Ei osatagi täpselt öelda, mis seal puudutab, aga tullakse tagasi."

10. sünnipäeva puhul on KUMU 17. veebruaril alates kell 7 hommikul avatud. Kuni kella 11'ni on sissepääs ka tasuta ning edasi on kogu päeva jooksul sooduspilet. Lisaks pakutakse külastajatele kohvi, küpsiseid ja neljal korral päevas ka torti.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Vikerhommik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: