Eha Komissarov: äpid seavad muuseumid hätta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: kaader videost

"Varsti oleme olukorras, kus muuseumikülastaja istub kunstisaalis ja vaatab telefoni äpist pilti, mis on ta selja taga," kommenteeris KUMU programmijuht-kuraator Eha Komissarov digimeedia arengu mõju kunstikogemuse saamisele. "Varsti on muuseumid tohutus hädas, kuna niivõrd võimsad äpid on üles laetud."

Eesti kunstis on meediat kujutatud aga viimased 114 aastat.

Eha Komissarov kommenteeris KUMUs leiduvaid maale, kus on kujutatud ajakirjandust tarbivaid inimesi, neid vanimal, Oskar Hoffmanni teosel "Ajalehte lugev mees" on kuraatori sõnul kujutatud rohmakat eestlast. "Hoffmann pani siis ajalehe kõrtsis istuva eesti mehe kätte ja see on üldse esimene kord eesti kunstis, kus ajaleht on artefakt," nentis Komissarov "Terevisioonis". "Mees ei joo ega mängi kaarte, vaid joob ja loeb ajalehte. Absoluutselt moodne euroopalik situatsioon."

"1912 Hoffmann sureb ja umbes samal ajal hakkab Picasso tegema ajalehtedest kollaaže," lisas Eha Komissarov.

Teine vaadeldav maal on Roman Treumani "Agitaator valijate keskel" aastast 1952. "See on siis aeg, kui ajaleht tappis inimese," kommenteeris Komissarov. "Kui tollal ilmus ajalehes kellestki tõsine kriitika, siis see inimene oli sisuliselt hävitatud."

Kolmandaks märgiliseks ajakirjandust kujutavaks tööks mainiti Leonhard Lapini "Rahva Hääl", mis kuulub täna avatava uue KUMU püsiekspositsiooni hulka.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: