ERR.ee video. Filmivestlus Timo Dieneriga: filmide valimine on selline kuuenda meele värk ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Järjekordses filmivestluses rääkis filmilevitaja tööst Timo Diener, kes vaid mõned päevad varem jõudis tagasi Euroopa filmiturult, kus ta suure tõenäosusega lõi kokkulepped filmitegijatega, kelle filmid jõuavad Eesti kinolinale lähiaastatel.

"Seal võid tulla tagasi, kotis film, mis võib kohe välja tulla, kuid samas võib olla ka olukord, mis mul juhtus kaks aastat tagasi Berliinis - toona ostsin ma filmi, mille kohta ma sel aastal Berliini filmiturul kuulsin, et 2016. aasta maikuus peaksid võtted algama," selgitas Timo Diener ja lisas, et filmiturgude üheks küljeks ongi teadmatus. "Filmiturul on tõepoolest tuhandeid filme, aga ma ei ole veel seda trikki ära teinud, et võtta kaasa üks kohver ja võtta kõikide müüjate käest kõik brošüürid."

"Eks see filmide valimine on selline kuuenda meele värk - mõnede inimeste jaoks on kuues meel surnud inimeste nägemine, teise jaoks on see õigete filmide valimine," kinnitas Diener ja täpsustas, et tegelikult on sealne filmide valimine täiesti subjektiivne. "Sa pead enda täpselt selgeks tegema, mida sa lähed sinna otsima. Kui sa tiitleid veel ei tea, siis tuleb paika panna žanr, sest muidu lähed seal lihtsalt lolliks. Taustatöö poolest nõuab see ka igapäevast filmiajakirjanduse jälgimist," sõnas ta lisaks.

Baltikumi regioonis on tema sõnul aga väga palju levitajaid, seega tihti läheb seal ka rebimiseks. "Baltikumi leviõiguseid soovivad ka Venemaa levifirmad tihtipeale saada, seega konkurentsi ei ole mitte vähe." Filmiturgude põhiliseks küsimuseks on Dieneri sõnul nii-öelda "pakettide" koostamine. "Selleaastane ilusaim pakett oli pandud kokku filmile "Suburbicon", mille lavastajana kuulutati välja George Clooney, stsenaristidena Ethan ja Joel Coen ja näitlejateks on praeguse seisuga kinnitatud Matt Damon ja Julianne Moore."

Samuti tõi Timo Diener välja, et ka filmilevitajatel on justkui oma CV, kus on kirjas filmid, mida nad kinolinale on toonud. "Seda küsitakse enamvähem kohe, kui esmakordselt mingi müügiagendiga kokku saad ning selle pealt hakkab midagi välja kooruma."

Küsimused: Kaspar Viilup
Kaamera, montaaž: Siim Lõvi
Täname: Apollo Kino Mustamäe

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: