Näitus "KÖÖK" teeb tiiru läbi erinevate ajastute köökide ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Hästitoimiva köögi sisseseadmine ja selle korras pidamine on tõeline kunst. Tarbekunsti- ja disainimuuseumisse on kunstipäraselt üles seatud meie kõigi rahvuslik köögikraam 1930ndatest aastatest tänase päevani.

Näitus "KÖÖK. Muutuv ruum, disain ja tarbekunst Eestis" - teeb tiiru läbi eestimaa köökide ning nendes toimunud muutuste erinevatel ajastutel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui 30ndatel hakati vaatama, kuidas ruumi ratsionaliseerida, siis muutusid mööblitüübid, aga teiselt poolt ka see, kuidas ruumis liikuda ja kuidas seda kasutada. Nõukogude ajal oli fookuses väike köök, mis oli imetilluke ja nõudis kõva nipitamist, et panne see ruum tööle funktsionaalse keskkonnana. Edasi muutus köök avatud ruumiks, mis polnud enam piiritletud ala, kus asju vaikselt välja kantakse, vaid osa eluruumist," ütles näituse kuraator Kai Lobjakas.

Kappidest ja laegastest on välja tõstetud Eestis disainitud ja toodetud köögikraami nii väärika keraamika, kelmika plastiku kui ka ajatute plekktooside perioodidest.

"Me oleme oma eksponaatide osas teinud erinevaid laene, nii meie enda kogudest kui ka linnamuuseumist ja ajaloomuuseumist. On ka erakogusid, kellelt oleme põnevaid objekte saanud ja palju on ka perioodikast saadud materjali, mis edastab neid ideid mingil moel kõige paremini," lisas kuraator.

Näituse ettevalmistamise käigus sai selgeks ka tõsisasi, et erinevalt nõudest ja köögiriistadest, mida on rohkelt ja hoolega alles hoitud, on köögimööbliga lood kehvemad - näiteks ei õnnestunudki leida omal ajal nii levinud kaheosalist köögikappi, milles eraldi riiulikesed klaasist kuivainetoosidele.

Elava kokkamise nurka kööginäitusele seekord plaanitud pole. Toidutegemise aspekt on sisse toodud heli ja kunagise telesaatega "Vaata kööki".

Näitus Köök on Tarbekunsti- ja disainimuuseumis avatud maikuu keskpaigani.

Toimetaja: Jaanika Valk

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: