ERR.ee video. Konverentsi "Filoloogia lagunemine" Maria-Maren Sepperi juhatatud plokk ({{commentsTotal}})

Foto: PM/Scanpix

19. veebruaril toimus ajakirja Keel ja Kirjandus konverentsi "Filoloogia lagunemine". Konverentsi keskseks teemaks on küsimus, kas filoloogia kui distsipliin on tänapäeval pöördumatult killunenud väikesteks alamvaldkondadeks või on selle eriharud. ERR kultuuriportaal tegi sealt otseülekane ning nüüd on seda otseülekannet võimalik otseülekandena ka järele vaadata. Maria Maren Sepper juhatas ürituse teist plokki.

Esimesena astus üles Tiit Hennoste ettekandega "Filoloogia vabastamine Exceli käest. Uusfiloloogia uusleiutamine XXI sajandil". Hennoste tõi välja, et enne 20. sajandi teist poolt oli olemas filoloogia, milles oli olemas kaks tähtsat aspekti: ajalugu ja inimene. "Minu arvates üks oluline muudatus, mis tuli, oli see, kui tulid tekstikesksed lähenemisviisid, siis terve rida tolleaegsed kirjandusteadlaseid leidsid, et kirjandusajalugu ei kuulu kirjandusteaduse alla."

Mati Hint jätkas ettekandega teemal "Mõõtmised ja teooria". Hint alustas enda ettekannet mõttega, et Eesti Vabariigi olemasolu ainult mõte õigustus on eesti keel ja kultuur, sealhulgas eesti filoloogia eesti kultuuri osana ning mingit muud põhjendust seal olla ei saa. "Need, kes ei taha sellest aru saada, eksivad õigemini öeldes isegi Eesti põhiseaduse vastu."

Ploki lõpetas video vahendusel Martin Ehala ettekandega „Refiloloogia ja selle kolm komponenti". Ta tõi välja, et tal on väga kahju, et ta ei saa enda kolleege näha ning ta suure tõenäosusega kordab paljusid mõtteid üle ka. "Me läheme nüüd laiemasse teooriasse, kas humanitaarteaduseid üldse on meile praegusel hetkel vaja," püstitas Martin Ehala küsimuse.

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: