Henrik Kalmet: see on higi ja pisarate teater ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

25. veebruaril esietendub Henrik Kalmeti monolavastus "A Festival Piece ehk meeleheitlik katse pälvida festivalikutse", millega ta proovib etenduskunstide žanri. Marko Reikop käis proovis kohapeal, et uurida, mida see lavastus endast täpsemalt kujutab.

Henrik Kalmet näeb etenduses "A Festival Piece ehk meeleheitlik katse pälvida festivalikutse" välja nagu indiaanlane, mille põhjust on tal mõne sõnaga keeruline seletada. "Kust ma nüüd alustan - kuna me hakkasime seda tükki tegema etenduskunstidest, siis tekkis küsimus, kuidas lavastuses sümboliseerida seda teise maailmasse sattumist - me oleks võinud lavale panna ka igasugu tehnikat, aga otsustasime teise pööratud maailma kasuks. Nüüd ma olengi üksik indiaanlane," tõdes ta "Ringvaatele".

Kalmet leidis, et etenduskunstide puhul tuleb endast kõik anda. "See on higi ja pisarate teater." Sealjuures ei leia ta aga, et etenduskunsti ei tahaks keegi muudmoodi vaadatagi, kui tantsija kohe alguses alasti pole. "Mina olen just aru saanud, et on olnud vastupidiseid üleskutseid, et ärge jumala eest enam alasti võtke." Samuti kinnitas ta, et kui tihti peidetakse festivalile pääsemise soovid sügavale enda sisse ära, siis nemad näitavad kõik kohe välja. "Sõnateatris on vähe võimalusi pääseda Eestist väljaspoole - mõtlesime, et huvitav, kas on mingid universaalsed asjad, mis töötaks erinevate publikute peal."

Etenduse dramaturg Paul Piik arvas, et vaatamata selle, et seekord ei näe laval huumorit, leiavad Kinoteatri etendused alati enda publiku. "Sealt edasi hakkab asi kasvama, sest teatri puhul toimibki kõige paremini just see, kui keegi isiklikult soovitab." Ta leiab ka, et dramaturgil on etenduskunstide puhul piisavalt tööd. "Kui sõnateatri puhul on koguaeg narratiiv, siis etenduskunsti puhul on üks oluline asi seda lugu vältida. Sa võid mõelda kõige peale."

"Meil on vaja veel tööd teha. Henrikul on etenduses mingi vaba maa, mille sees ta peab kindlaid asju tegema," kinnitas etenduse koreograaf Rene Köster. "Praegu tuli juba enam-vähem välja, aga peame veel paremini tegema," tõdes Köster ja lisas, et Henriku liikumapanek oli omamoodi, sest ta ei ole varem tegelenud näitlejatega. "Tegelikult ei olnudki see liiga raske."

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: