Henrik Kalmet: telesaadete juhtimine on üks mu rollidest ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Draamanäitleja Henrik Kalmet katsetab oma võimeid etenduskunstnikuna, tuues Kanuti Gildi saalis välja soololavastuse "A Festival Piece ehk Meeleheitlik katse pälvida festivalikutse".

Henrik Kalmeti sõnul on teatris oluline üllatuse moment ehk hetk, mida vaataja ei osanud oodata, kuid meie sõnateater pakub seda harva, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Sa võid vaadata viietunnist lavastust, mis on üles ehitatud narratiivile, mis lõpeb ja saad aru, et see jõudis sellisesse punkti, ja sul võib olla teine lavastus, mis kestab tund aega, kus on igasuguseid momente ja sa saad seal vahepeal ühe väga intensiivse hetke. See võib kesta viis minutit, kaks minutit, ja minu jaoks see kaalub üle, sest see on veel rohkem päris moment," ütles Henrik Kalmet.

Henriku arvates on tema kui näitleja jaoks rolli loomine draamalavastuses ja visuaalteatris sarnane, ehkki nii publik kui tema ootused ilmselt erinevad. Ka füüsiliselt alasti olles ei paljasta näitleja end siiski täielikult.

"Tihti arvame, et kui keegi tuleb teise ajastu riietes, vunts ees, siis on selge, et see ei ole tema, see on tegelane, aga kui sa ei hakka mingit imelikku häält joristama, siis see on ju enda pealt. Sa oled ikkagi seal sees olemas. Samamoodi, kui siin pole teist tegelast, kes ei kõneta sind Johni või Timina, siis eeldatakse, et nüüd on ta laval tema ise, aga ka siis kui annan intervjuud või juhin telesaadet, ehkki juures on nimi Henrik Kalmet, on see üks mu rollidest ja siin on huvitav, et saab ise enda rolli mängida."

Ehkki lavastuse pealkirja festivaliihalusest võib Kalmeti sõnul võtta ka kerge kalambuurina, on meeskond oma töösse kätkenud etenduskunstides töötavaid võtteid, mida vaatajal on voli käsitleda nii tsitaatide kui klišeedena. "See mõttemäng on huvitav, et vahet ei ole, kas nimetame selle festivaliks või milleks iganes, kui me selle sisemise soovi isegi sõnastamata välja toome, et läheneda asjale kuidagi sportlikumalt, majanduslikumalt, et kas etenduskunstid alluvad mingile kvantitatiivsele analüüsile. Võtame tagasiulatuvalt mingi hulga etendusi ja vaatame, mis on need ühised jooned ja siis teeme ühe lavastuse nende põhjal ja vaatame, kas need jooned on põhjus või tagajärg," lisas näitleja.

Koos Henrik Kalmetiga kuuluvad lavastuse meeskonda Paul Piik, Hendrik Kaljujärv, Rene Köster, Emer Värk, Revo Koplus ja Anneli Arusaar.

Toimetaja: Jaanika ValkHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: