Jaan Kaplinski: olen elus alati piiri peal ega kuulu päriselt siia ega sinna ({{commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Kosmopolittsest perest pärit Jaan Kaplinski oli vanavanematest inspireerituna lapsest peale loodushuviline, 13aastaselt avastas aga luule.

Eesti riigi sünnipäeval annab peaminister Taavi Rõivas üle valitsuse väärikaimad autasud - riiklikud kultuuri-, spordi- ja teaduspreemiad neile, kelle elutöö haare ning tähendus väärib erilist meelespidamist ja tänu. Vabariigi Valitsus määras riiklikud kultuuripreemiad pikaajalise väljapaistva tegevuse eest väärtusega 64 000 eurot Jaan Kaplinskile, Ülo Vilimaale ja Veljo Kaasikule.

Kirjanik Jaan Kaplinski ütles ETV-le, et ta on kõigis asjades elus alati piiri peal. "Ei kuulu päriselt siia, ei kuulu sinna, ikka on nii," kostis kirjanik. Jaan Kaplinski on sündinud Tartus poola rahvusest õppejõu Jerzy Kaplinski ja eestlannast tantsijatari Nora Raudsepp-Kaplinski pojana ning pidi lapsena kuulma sisserännanu poja laadseid jutte.

"Võib-olla see kummalisena tundub, aga ma avastasin luule venekeelse Lermontovi kaudu," meenutas Kaplinski, kes ise hakkas luuletama 15-16aastaselt.

Kaplinski on tuntud eluaegse teisitimõtlejana: nii nõukogude ajal kui nüüd, iseseisvas Eestis. "Dissidentlus on hädavajalik väikses riigis, kus konsensuse võimalus on liiga suur," kommenteeris Jaan Kaplinski

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: