Kohtla-Järvel saab näha maailma suurima ikoonikogu 12 tähtsaimat ikooni ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Kohtla-Järvel Valge Saali galeriis saab näha keskaegsete Novgorodi ikoonide koopiad. See on Novgorodi muuseumi esimene suurem ikooninäitus välismaal.

 

Ikooninäitus "Vaikne jutlus" toob vaatajate ette Novgorodi maailma suurimast ikoonikogust 12 tähtsaimat ikooni. 13. kuni 16. sajandi ikoonide täismõõdus puitkoopiad on teostatud tänapäevases ultraviolett-trükitehnikas ja on originaalidega äravahetamiseni sarnased.

"Ikoonid pildistatakse osade kaupa, kujutised ühitatakse, tehakse värviproove ja kui kunstiteadlased leiavad, et sarnasus originaaliga on täiuslik, ikoon trükitakse. Uus tehnoloogia võimaldab tutvustada maailmale vanavene maalikunsti ja taieseid, mis sellisel hulgal iialgi välismaale ei satu," selgitas Novgorodi muuseumi peadirektori nõunik Isak Freidman.

Eksponeeritavad iidsed ikoonid on olnud aastasadu eeskujuks vene ikoonikaanoni kujunemisel. Kuigi neil on kindel koht, mõte ja funktsioon eelkõige õigeusklikus kultuuris ning ususelus, köidavad need kindlasti ka ilmalikke kunstihuvilisi.

"Tegelikult inimene ei ole ju kuigipalju teadlik ikoonimaalist üldse, aga ta saab aru, et tegemist on pühapildiga, mitte lihtsalt pildiga, aga teatud respekt on loomulik selle asja juures. Kelle jaoks on see värav kuhugi, kelle jaoks on see meeldetuletus millekski. Igal juhul annab see oma emotsiooni," arvas Kohtla-Järve kunstnike ühenduse esimees Aarne Hanni.

Valge Saali galeriis Kohtla-Järvel saab ikoone näha kuni 12. märtsini, seejärel loodetakse näitus avada Tallinnas Vene kultuurikeskuses.

Toimetaja: Rutt ErnitsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: