Timo Diener: kui eelmistest Oscari tseremooniatest on jäänud midagi vajaka, siis seekord oli kõik väga jälgitav ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

28. veebruari öösel jagati välja Ameerika Filmiakadeemia auhinnad Oscarid ning "Ringvaate" stuudios rääkis nii võitjatest kui ka toimunud show'st mõne sõnaga filmilevitaja Timo Diener.

Filmilevitaja Timo Diener tõdes "Ringvaates", et alateadlikult mõtles ta ikka, et nüüd on häbi täis silmad, kui ta tuleb stuudiosse seletama enda valikuid, kuna kõik ennustused ei läinud täppi. "Lõppakord aga oli hea, kuigi vahepeal vedas viltu. Lõpetasime kõigele vaatamata tugevalt," ütles ta.

Parima filmi ennustus läks tal aga õigesti. "Sellel hetkel, kui ma neid ennustusi tegin, siis millestki muust mul polnudki kinni võtta, kui erinevate kriitikuteühingute auhindadest ja lihtsalt üldisest vaimsusest, mis kaldusid filmi "Päevavalgele" poole," selgitas Diener ja lisas, et hiljem hakkasid aga tulema erinevate gildide auhinnad, mis hakkasid pöörama tähelepanu ka teistele filmidele. "Produtsentide Gildi auhinna võitis "Suur vale" ja Produtsentide gildi preemia pälvis "Mees kes jäi ellu"."

Tema arvates oli "Päevavalgele" edu põhjuseks, et see viis hääletajad tagasi viimasesse Hollywoodi kuldaega, mil stuudiosüsteemis valmisid paljud sotsiaalkriitilised ja sügava sõnumiga filmid. "See oli üliolulise sõnumiga film, mis on muutnud paljude inimeste elu, kes on tulnud selle filmi pärast välja ja rääkinud enda lugu kirikust ja sealsest pilastamisest." Fiktiivse loona ei oleks see film Timo Dieneri arvates niiviisi mõjunud. "Filmi oluline punkt on ka ajakirjaniku ülla ameti kujutamine nagu vanadel headel aegadel, kui ajakirjanik läks süvitsi."

Parima režissööri preemiat ennustas Diener toona George Millerile filmi "Mad Max: Raevu tee" eest. "Omal ajal panin ma südamerahuga George Milleri, sest vaatasin hiljuti filmi üle ja pakuksin ikka Milleri sinna kohale." Samas leidis ta, et loomulikult võitis Alejandro G. Inarritu preemia asja eest. "Kui ma mõni aeg tagasi prognoosisin, siis ma lähtusin statistikast, et viimasest korrast, kui üks lavastaja võitis kaks aastat järjest parima režissööri Oscari, on möödas 66 aastat ning Inarritu on nüüdseks alles kolmas inimene, kes on sellega hakkama saanud."

Meespeaosa Oscari pani Timo Diener täppi. "Ma arvan, et see ei ole selline äraandmise Oscar, mille Leonardo DiCaprio sai. See ei satu aastate pärast kindlasti edetabelisse, kus on Oscarid, mis saadud teenete eest." Ta tõi välja, et näiteks Martin Scorsese on selles tabelis aga kindlasti. "Film "Kahe tule vahel" kohta öeldakse, et see pole isegi Scorsese viie parima filmi seas, aga Oscari ta sai - Dicaprio puhul ei saa aga kuidagi rääkida, et see oleks kuidagi nõrk rollisooritus."

Brie Larson pälvis filmiga "Room" parima naispeaosa Oscari, mida ennustas Diener õigesti. "Õigustega on selle filmi puhul keerulised asjad, seega arvatavasti Eesti vaatajad seda kinos ei näe." Larsoni rolli peab ta aga ääretult emotsionaalseks ja mitmetahuliseks. "See oli kindlasti vääritud võit ning ega kaugel ei ole ka DVD ja Bluray ilmumine, seega siis on inimestel seda ilmselt võimalik näha."

Meeskõrvalosa Oscariga pani Diener aga puusse. "Ma ei tea, kas see kahin oli minu peas või saalis, aga mingi kahin käis läbi, kui Mark Rylance kuulutati parima kõrvalosa Oscarile. Neid oli väga palju, kes oleksid tahtnud näha Sylvester Stallone'i laval pidamas kõnet." Ta tõi lohutuseks välja, et see Mark Rylance, kes selle Oscari sai, on seda igati väärt. "Vaid kaks Steven Spielbergi filmide näitlejat on saanud oma tööde eest Oscari - eelmine oli Daniel Day Lewis filmis "Lincoln"."

Ka naiskõrvalosa Oscarile ennustas Diener Rooney Marat, kuigi valituks osutus hoopis Alicia Vikander filmiga "Taani tüdruk". "Pendeldasin toona kahevahel, aga siis mul jäi valik pigem isiklikust sümpaatiast pidama Rooney Mara peale. Kuigi Rooney Mara on kunagi rootslanna kehastamise eest saanud Oscari nominatsiooni, siis praegu sai selle Oscari rootslane."

Oscarite show juures oli Timo Dieneri arvates kõik tasakaalus. "Adresseeriti neid küsimusi, mis on kõlapinda saanud ehk näiteks mustanahaliste nominatsioonid. Väga meeleolukas tseremoonia oli ja ütleme nii, et eelmistest tseremooniatest on jäänud midagi vajaka, aga seekord oli kõik väga jälgitav ja uni ei tulnud üldse peale." Samuti kiitis ta õhtujuht Chris Rocki ja lootis, et ehk on ta ka järgmisel aastal samas ametis tagasi.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: