Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Endla Teatri uus lavastus vaatab heteromeeste identiteediheitlusi

Foto: Kaader videost

Endla Teatri suures saalis esietendunud Ameerika komöödia "Valged heteromehed" kujutab meeste igapäevaelu ja identiteediheitlusi. Küsimuse alla seatakse, kas valged heteromehed on ikka privilegeeritud klass.

Ameerika avangard-teatri kõrgelt hinnatud näitekirjaniku Young Jean Lee lavalugu kujutab tavaliste meeste igapäevaelu. Isa on hiljuti leseks jäänud, üks poegadest lapsepõlvekoju kolinud, teine abielu lahutanud ja kolmanda arusaam püsisuhtest tähendab kaht kuud sama naisega, vahendas "Aktuaalne kaamera". Poisikesetempude kõrval käsitletakse tõsiseid teemasid, mille käigus tuleb ilmsiks valgete heteromeeste tundlikum ja haavatavam külg.

Lavastaja Enn Keerd tõi välja, et autor ise on selle kokku võtnud paljudes intervjuudes järgmiselt, et kui ta hakkas seda näidendit kirjutama, siis ta rääkis väga palju vähemuste esindajatega ja valgete heteromeestega. "Autoril ei olnud neist õieti aimugi, sest ta on Korea juurtega ja kasvas üles keskkonnas, kus heteromehi eriti näha ei olnud ning neid ainult kiruti tagaselja. Ja siis ta aga leidis, et kõige suuremaks probleemiks, mille ümber kõikide Lääne ühiskonna inimeste mõtted keerlevad, on see, kuidas mitte olla kaotaja ja luuser. See on väga tabavalt ka selles näidendis sees."

Niisiis on valged heteromehed ühiskonnas, kui üha rohkem võideldakse vähemuste õiguste eest, vaid näiliselt privilegeeritud. Näitleja Sepo Seemani sõnul on etenduses neli tegelast, isa ja kolm poega. "Selles mõttes on ta mulle lähedane, aga mida rohkem ma sellele mõtlen, seda hirmutavamaks see muutub, et kunagi tulevikus ise ka kogeda sellist jõuluõhtut, kus kõik oma puntras eludega koju tagasi tulevad." Seemann ütles, et tema mängib ühte poegadest ning Raivo Rüütel, kes näeb noorem välja kui tema, mängib isa. Seeman ütles ka, et näidendis käsitletavad teemad pole Eestis veel nii teravad, aga pole kindlasti meile võõrad ega mõistetamatud.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: